Všechny aktuality

Rybářské nástrahy ohrožují vodní ptáky

aktuality

29.11.2013

  Dne 19.11. 2013 vyrazili pracovníci Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim na velkou záchrannou akci, při které museli řešit dva velice podobné případy. V obou případech se jednalo o vodní ptáky, kteří měli zapíchnutý rybářský háček, a bylo potřeba je vysvobodit. Jednalo se o kachnu divokou a labuť velkou. V obou případech jsme dostali informaci od lidí, kteří chodili k rybníkům házet ptákům pečivo. Bohužel v poslední době případů, kdy se ptáci zachytávají do rybářských nástrah stále přibývá a to nejen v rybářských revírech.
 
    Jako první vyrazili pracovníci Záchranné stanice na rybník v Humpolci, kde se nacházelo početné hejno kachen divokých, ve kterém byl i kačer se zapíchnutou rybářskou třpytkou na pánevní končetině. Už po příjezdu na místo bylo zřejmé, že zmíněného kačera nebude lehké odchytit, především z toho důvodu, že bylo téměř nemožné poznat jednoho konkrétního kačera v téměř stohlavém hejnu kachen. Nejprve bylo tedy nutné nalákat kachny ven z vody na břeh, kde už byly připravené sítě do kterých měl být kačer chycen. I přes všechny snahy se však nakonec bohužel nepodařilo kačera odchytit, nicméně při pozorování bylo zřejmé, že zapíchnutý háček kačerovi nějak výrazně neznesnadňuje život a naopak se kačer zdál být v dobré kondici. Nejedná se tedy o akutní případ, který by bylo potřeba bezprostředně řešit, proto se pracovníci Záchranné stanice rozhodli tento případ i nadále sledovat a případně budou následovat opakované pokusy o odchycení.
   Ještě ten samý den odpoledne vyrazili pracovníci záchranné stanice k rybníku do obce Květnice, kde se pohyboval pár labutí velkých se třemi mláďaty, přičemž jednomu z nich vyčuhoval ze zobáku dlouhý kus vlasce, který byl navíc omotaný kolem křídla. Protože vlasec labuti neumožňoval přijímat potravu, byla již poměrně podvyživená a bylo tedy nutné labuti co nejdříve pomoci. Samotný odchyt  znesnadňoval fakt, že mladou labuť chránili její rodiče a na každé zvednutí podběráku reagovali mácháním křídel a hlasitým syčením, což je u labutí obranný mechanismus. Nakonec se jednomu z ošetřovatelů podařilo  mládě chytit do podběráku, zatímco druhý ošetřovatel se musel namočit a vytáhnout labuť z vody. Hned na břehu bylo na labuti provedeno základní ošetření a pak už jsme s labutí spěchali do Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim, kde byla ještě ošetřena veterinárním lékařem,“ popisuje průběh akce vedoucí Záchranné stanice Ing. Stanislav Němec. V současné době je labuť v péči Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim, kde zůstane nějakou dobu na pozorování a poté bude vypuštěna na rybník v Květnicích zpět ke své skupině.
 
  

Foto:    Bc. Petr Švingr 
 

Autor:
Kategorie:
Projekt: ------