Všechny aktuality

Ekorada na říjen: Pomozte potlačit invazní druhy rostlin

aktuality

31.10.2013

V tomto článku uvádíme pouze stručnou charakteristiku vybraných druhů, jejich fotografie či další informace lze snadno dohledat např. na uvedené internetové adrese. Všechny v článku zmiňované rostliny patří na seznamu invazních druhů mezi nejnebezpečnější druhy (s nejvyšší prioritou zásahů).

Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) je dvouletá až vytrvalá statná bíle kvetoucí bylina (výška až několik metrů) z čeledi miříkovitých - příbuzná kmínu, bršlici aj. Množí se semeny, obsahuje jedovaté látky způsobující na kůži těžké vyrážky. Výskyt podél vodních toků, na okrajích lesa a na vlhčích loukách.

Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera) je robustní jednoletá bylina rostoucí na vlhkých stanovištích – na březích vodních nádrží, podél toků, ale i podél pangejtů v okolí silnic a železnice
Kvete v srpnu a září. Do Evropy byla zavlečena v 19. století z Himalájí a ve Středočeském kraji je to snad nejrozšířenější invazní druh rostliny.

Kolotočník ozdobný (Telekia speciosa) je mohutná vytrvalá žlutě kvetoucí rostlina (stavbou květu podobná kopretině, listy spíše lopuchu). Výskyt hlavně podél vodních toků, či v okolí parků. Je dosti odolný sečení, přesto se šíří hlavně semeny.

Křídlatky (Reynoutria sp.) – křídlatka japonská a křídlatka sachalinská – dali u nás vznik kříženci křídlatce české. Detailní rozlišení těchto druhů od sebe pro nás však není nezbytné. Křídlatky rostou prakticky v celém kraji podél silnic, podél železnice, vodních toků aj.

Škumpa orobincová (Rhus typhina) je keř či menší strom rychle se rozšiřující hlavně kořenovými výmladky. Zejména na podzim je se svými typickými rudě zbarvenými listy a zdobnými květenstvími na pohled dekorativní. Mezi invazními druhy jde však o nebezpečný druh s vysokým rizikem invaze a mimo zahrady by měl být bezodkladně omezován.

 

Rady pro eko – logický přístup k invazním druhům rostlin:

  1. Záměrné (kontrolované) pěstování těchto druhů v zahradách není škodlivé. Problém je s jejich nekontrolovaným výskytem ve volné krajině (= všude mimo parky a zahrady).

  2. Svépomocná likvidace těchto druhů vede v mnoha případech spíše k nechtěnému množení, proto je třeba postupovat opatrně a podle ověřených postupů.

  3. Výskyt invazních druhů nahlaste na obecním úřadě. Pro bližší informace navštivte webové stránky http://www.jarojaromer.cz/invaze/ či ČSOP Vlašim.

  4. Nikdy neaplikujte herbicidy v blízkosti jakéhokoliv vodního zdroje či toku. I tzv. „ekologický Roundup“ je toxický pro vodní organismy.

  5. Udržujte svůj pozemek bez invazních druhů, podporujte růst původních druhů rostlin, zejména stromů, keřů a trávy, kdekoliv je to možné.

 


 

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie:
Projekt: