Všechny aktuality

Podzimní vyvěšování ptačích budek

aktuality

22.10.2013

Právě v těchto dnech nastává nejlepší období pro výrobu ptačích budek.  Výroba a vyvěšování ptačích budek je nejběžnějším a nejznámějším způsobem ochrany ptáků a právě v dnešní době, kdy většina druhů ptáků nenachází v přírodě dostatek vhodných míst k hnízdění a jejich počty rychle klesají, je více než na místě se touto problematikou zabývat. Návody na stavbu a rady pro vyvěšování ptačích budek, lze získat v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim.
    „Nejlepší doba pro vyvěšování budek je právě na podzim, případně začátkem jara“. Podle vedoucího Záchranné stanice pro živočichy Ing. Stanislava Němce, je však vhodnější umístit budky již na podzim, protože mnoho druhů ptáků si již přes podzim hledá hnízdní teritoria a navíc ptáci často a rádi využívají budky již v zimním období k odpočinku nebo zde hledají úkryt. Nicméně je dobré, aby byly budky koncem mrazů a příchodem jara již vyvěšeny na stromech, aby je mohli ptáci začít postupně obsazovat a hlídat je před konkurencí.
    Pokud se lidé rozhodnou pomoci ptákům výstavbou budek třeba přímo ve svých zahradách, určitě se jim dostane odměny v podobě přilákání velké spousty našich opeřenců, což jistě ocení zejména ti, kteří nechtějí za přírodou jenom jezdit, ale chtějí jí mít hned u svého domu, říká ošetřovatelka Bc. Lucie Bohatá. Ptáci jsou navíc velmi důležitou součástí ekosystému zahrad, protože spolehlivě vychytávájí především hmyzí škůdce. Vyvěšováním budek nejvíce podporujeme právě drobné hmyzožravé ptáky, jako sýkory, brhlíky, rehky, konipasy, lejsky, špačky, šoupálky, krutihlavy, ale také větší ptáky, jako je poštolka, dudek, doupňák, sýček nebo puštík.
  Budky se rozlišují podle vnitřních rozměrů hnízdní dutiny a tvaru vletového otvoru, který určuje druhy ptáků, kteří mají budku osídlit. Vletový otvor je vhodné orientovat na jih nebo na jihovýchod. Vhodná výška umístění budek pro drobné pěvce je 2 – 4 metry. Důležité je, aby všechny budky byly otevírací. Chceme-li ptáky chránit před různými parazity, je potřeba jí koncem hnízdní sezóny, která u nás nastává přibližně v období října vyčistit a připravit pro další sezónu. V budkách se můžeme setkat například s blechami, roztoči či čmelíky, kteří mohou hnízdění ptákům velmi znepříjemnit a oslabují jejich mláďata. Staré hnízdo je třeba vybrat a spálit, protože ptáci jej neodstraňují a nové hnízdo staví na zbytcích starého. Budky je však třeba kontrolovat i v průběhu celého roku, protože se v nich občas mohou usídlit nezvaní hosté, jako jsou myši, včely nebo sršni, a tak budka mnohdy zůstane neobsazena ptáky, pro které byla původně určena.
  Při návštěvě parazoo si je možné prohlédnout výstavu různých typů ptačích budek, které si je možno zakoupit přímo na místě v ekoobchůdku nebo si je objednat na e-shopu, který je k nalezení na internetových stránkách ČSOP Vlašim (http://www.csopvlasim.cz/eshop/ )

Autor:
Kategorie:
Projekt: ------