Všechny aktuality

Čínský vodní drak ve Vlašimi

aktuality

9.09.2013

Dne 30.08. 2013 byl do Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim, přijat velmi neobvyklý živočich. Pracovníci záchranné stanice dostali informaci o nálezu jakési zvláštní ještěrky ve stromové aleji v městské části Vorlina ve Vlašimi. Po příjezdu na místo čekalo pracovníky záchranné stanice velké překvapení, protože se nejednalo o žádnou z našich ještěrek, ale o agamu kočičínskou, známou také jako agama vodní, což je typický obyvatel vodních ploch v jihovýchodní Asii, především Thajska, Vietnamu a Kambodži. Tento druh agamy se kvůli svému vzhledu a velké vázanosti na vodu často označuje názvem pocházejícím z angličtiny  jako ,,čínský vodní drak."

  Agama s největší pravěpodobností unikla svému chovateli z terária, ale není vyloučeno ani úmyslné vypuštění do přírody, což je velmi nezodpovědné chování. Agama byla venku patrně dlouhou dobu nebo byla chována ve špatných podmínkách, protože byla silně vyhladovělá, vysílená a měla poranění oka a hnilobu tlamy, což je bakterióza, která může být vyvolána mechanickým poškozením nebo chybami ve výživě. Po přijetí do záchranné stanice byla okamžitě ošetřena a byly jí podány patřičná léčiva. Poté jí bylo sestaveno vhodné terárium odpovídající tomuto druhu a byla umístěna do karantény, kde zůstane dokud se pro ní nenajde nový domov nebo se o ní nepřihlásil její majitel. V současné době je ,,vlašimský vodní drak" neustále pozorován, protože jeho stav je i nadále kritický, ale díky nasazené léčbě se postupně zotavuje.

Přestože se jedná o poměrně náročný druh na chov, je velice oblíben i mezi nezkušenými chovateli, kteří si často neuvědomují nároky tohoto druhu jak na potravu, tak především na prostor, neboť na chov agamy kočičínské je potřeba prostorné akvaterárium s velkou vodní plochou a neustále čistou vodou.
 ,,V dnešní době, kdy si takřka každý může pořídit jakýkoliv exotický druh zvířete je ještě více důležité připomenout jaký problém sebou přináší vypouštění nepůvodních druhů do volné přírody. Asi nejznámejším příkladem je časté vypouštění severoamerický vodních želv nádherných do našich českých rybníků, kde působí obrovské škody na původní fauně, “ říká ošetřovatelka Bc. Lucie Bohatá.

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: