Všechny aktuality

I v letošním roce probíhala ochrana migrujících obojživelníků

aktuality

9.05.2012

I v letošním roce ČSOP Vlašim na vybraných osmi lokalitách Středočeského kraje zajišťovala ochranu obojživelníků při jarním tahu. Mobilní síťové zábrany byly nataženy v celkové délce 3 150 m. Při jejich stavbě pomáhali studenti SZeŠ Kostelec nad Orlicí v rámci své odborné praxe a následně na kontrole odchytových nádob a přemisťování zachycených obojživelníků se podílela řada dobrovolníků.
Tentokrát se podařilo od konce března do konce dubna zachytit a přemístit celkem 5 753 obojživelníků, z toho 5 557 ropuch obecných. Z dalších druhů obojživelníků byl zastoupen skokan hnědý (Rana temporaria), dále pak čolek rodu Triturus (blíže neučeno). Na lokalitě Kačina byly odchyceny i rosničky zelené (Hyla arborea), kuňky obecné (Bombina bombina) a blatnice skvrnité (Pelobates fuscus).V lokalitě Mokrá Lhota jsme při tom zaznamenali pouze obojživelníky zachycené do sběrných nádob. Při započtení obojživelníků, kteří zde využili propustě pod silnicí jako podchodu, by se výsledný počet zachráněných obojživelníků ještě navýšil.
Celkový počet transferovaných obojživelníků byl téměř o polovinu nižší než v roce 2011. Výrazný pokles počtu přenesených obojživelníků byl zaznamenán na všech lokalitách, kromě nejteplejší lokality Kačina u K.H. Pokles počtu přenesených obojživelníků a atypický nevýrazný průběh letošního tahu přičítáme velmi silným mrazům a nevyrovnanému počasí v průběhu zimy a počátku jara, které mohlo zapříčinit úhyn zimujících jedinců a také ovlivnit zmatený průběh migrace.
Ochranu obojživelníků realizujeme díky spolupráci Středočeského kraje a Lesů ČR.

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: