Všechny aktuality

Ježčí mláďata přežila, je za tím pilná práce ošetřovatelů

aktuality

4.09.2012

„Měli opravdu na mále a pomoc přišla v hodině dvanácté,“ říká Michla Musilová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim a bere si do ruky další ježčí mládě, které pomalu pomocí injekční stříkačky kojí mlékem určeným pro odchov štěňat. Z jejích rukou putují ježčí mláďata do rukou dobrovolnice Kateřiny Adámkové, která jim masíruje bříško a vysvětluje „po nakrmení musíme ježkům nahradit jejich matku, a to tak, že jim pomocí kapesníčku namasírujeme bříško a donutíme je se vyčůrat. Bez tohoto by se jinak nevyčistili a dostali by zánět, který by mohl skončit i jejich úhynem“.

A jaký je vlastně jejich příběh? Ježci se dostali do vlašimské záchranné stanice po nálezu v obci Kozmice u jedné ze zdejších chalup. Nálezkyně je našla na dvoře, kdy zcela vyčerpaní a prochladlí lezli podél stodoly. To bylo nepřirozené, protože takto malí ježci jsou zahrabaní přes den v hnízdě a jejich matka je chodí pravidelně kojit. Navíc jich bylo původně sedm, ale bohužel do doby nálezu a převozu do stanice jich přežilo pouze pět.

„Po přivezení jsme je museli nejprve okamžitě zahřát. Poté jsme je zvážili, abychom mohli blíže odhadnout jejich věk a rozhodli se, jak budeme postupovat v jejich odchovu. Jelikož se jedná opravdu o kojence, kteří mají váhu mezi 60 až 80 gramy, musí být každé čtyři hodiny krmeni, a to i v noci. Až budou mít přes 100 gramů, budeme intervaly krmení prodlužovat a pomalu si budou zvykat na pevnou stravu,“ doplňuje Michala Musilová a pokračuje „s odchovem nám pomáhají dobrovolníci a praktikanti z různých zemědělských či na ochranu přírody orientovaných škol, díky kterým není péče tak náročná.“

„Snad to s ježčími kojenci dopadne dobře a naberou před nastávajícím podzimem dostatečnou hmotnost, aby se mohli vypustit a přečkat zimní měsíce nouze ve volné přírodě a nemuseli zimovat ve vlašimské stanici, tak jak to čeká desítky jiných ježků, kteří nebudou mít před zimou dostatečnou váhu na její úspěšné přečkání,“ přeje si Michla Musilová a doplňuje, „pokud by nám chtěl někdo s ježčími pacienty pomoci, velmi uvítáme jakýkoliv dar v podobě granulí nebo konzerv pro psy, velmi pomůže i finanční dar. Péče o ježky je totiž časově a finančně velmi nákladná.“

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------