Všechny aktuality

První sezóna Podblanických farmářských trhů

aktuality

9.10.2012

Podblanické farmářské trhy mají svou první sezónu téměř za sebou. V pátek 26.10. od 10 do 16h proběhne poslední letošní trh na Žižkově náměstí ve Vlašimi. Tentokrát se prodeje mohou zúčastnit také občané se svými zahrádkářskými přebytky. Cílem trhu je zejména podpořit regionální producenty. Jak se tento cíl daří plnit?

Farmářské trhy ve Vlašimi
Trh ve Vlašimi má zatím krátkou historii. Farmářské trhy pořádají společně Český svaz ochránců přírody Vlašim a město Vlašim jednou měsíčně od dubna 2012. „Jedním z cílů naší organizace je podpora ekologicky a sociálně zodpovědného spotřebitelství. K tomu patří na prvním místě využívání místních produktů. To byl důvod, proč jsme se pustili do pořádání farmářských trhů,“ sdělila Kateřina Červenková z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

„Chtěli jsme přilákat na trh výhradně domácí regionální produkci, což se zatím daří málo. Trh je sice pestrý a nakoupíte zde zajímavé produkty, ale většinou od obchodníků ze sousedních krajů či okresů,“ hodnotí první sezónu trhů manažerka Lenka Želivská. Výzva tedy směřuje všem, kdo se chtějí se svými výrobky prezentovat. Protože prodej na trhu není jen o tržbě daného dne, ale o možnosti dát o sobě vědět, získat nové zákazníky, posílit značku svých výrobků. Je také o výměně zkušeností z pěstování či výroby s jinými prodejci. Prostory Žižkova náměstí ve Vlašimi jsou pro trhy jako stvořené, je to krásné náměstí s výhledem na zámek, parkování v průběhu trhu je zdarma a po nákupu na trhu si můžete dát oběd či kávu v místní restauraci či cukrárně.

Poslední letošní farmářský trh se ve Vlašimi uskuteční 26. října od 10 do 16 hodin. Kromě podnikajících zemědělců a výrobců se na trh mohou přihlásit i občané se svými zahrádkářskými přebytky.

Aktuální informace o Podblanických farmářských trzích najdete na webových stránkách www.podblanicketrhy.cz.

Odkud se vzaly farmářské trhy?
„Farmářské trhy“ tady byly vlastně vždycky. Ti, co bydleli na venkově a něco pěstovali, prostě naložili přebytky na dvoukolák a jeli prodávat do trhu do města. Tato tradice však byla totálně zpřetrhána v době vlády jedné strany, protože všechno patřilo všem. Takže kdo měl babičku na vsi, měl štěstí, protože měl domácí vejce, zeleninu, králíka, husu,...

Novodobá historie se začala psát zhruba před 8 lety, kdy začaly první trhy v Praze a farmáři najednou měli komu prodávat, protože poptávka po čerstvých a kvalitních potravinách byla obrovská. Nastal velký boom a to nejen pro pořadatele trhu, ale také pro samotné farmáře a pěstitele, pro mnohé je prodej na trhu hlavním odbytištěm zboží.

Za čím jít na farmářský trh?
Na farmářské trhy se chodí především nakupovat, ačkoliv návštěva trhu může být i společenskou záležitostí. Nejvíce vyhledávaní jsou pěstitelé zeleniny „bez chemie“, ale také sýry a to především kozí jsou v hledáčku koupěchtivých zákazníků. Na dobrém trhu koupíte opravdu vše, co zásadně potřebujete – od pečiva po maso. Trh ovšem není konkurencí supermarketu, je pouze jeho alternativou. Proto hledáte-li mrkev v domácí kvalitě za 10 Kč a méně, trhy vás zklamou. Za každým výrobkem na trhu je práce někoho konkrétního, můžete ochutnat, přivonět, zeptat se na složení, původ a teprve pak nakoupit. Každý správný prodejce je rád, že může o svých výrobcích mluvit a nabídnout vám je. A pokud nebudete spokojeni, tak si příště nekoupíte nebo půjdete jinam. Pouze nabídka a poptávka je základním kritériem dobrého obchodu na trhu. Nákupem na farmářském trhu podporujete drobné zemědělce, pěstitele a výrobce.

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: