Všechny aktuality

Abychom pomohli sýkorám, zvonkům a třeba i brhlíkům

aktuality

6.11.2012

S příchodem zimy nastane pro většinu živočichů v naší přírodě doba strádání a nouze o potravu. Nejinak je tomu i se zpěvným ptactvem. A právě této skupině živočichů lze poměrně jednoduše pomoci zimním přikrmováním. Následující řádky přináší informace o vhodném typu krmítka, o jeho správném umístění a především o tom, co do něj patří a co nikoliv.
Je známá celá řada různých typů krmítek, jako jsou závěsná, automatická, zemní zásypy, atd. Pro které se rozhodnete je vcelku jedno, důležité je však respektovat několik pravidel. Krmítko by mělo být dostatečně prostorné pro větší množství ptáků nebo pro větší druhy, které do něj létají. Mělo by mít také dostatečně velkou střechu s přesahem, která bude chránit předkládanou potravu před větrem, sněhem a deštěm. Krmítko by mělo být na pro ptáky přehledném místě, pokud jej budeme zavěšovat tak asi 1,5 metru nad zemí a 2 metry od nejbližšího stromu jako prevence proti kočkám a kunám. Po umístění krmítka je možné začít přikrmovat. Do krmítka zasypávejte pravidelně každý den v menších dávkách od začátku listopadu do konce března a v případě větších mrazů či déletrvající sněhové pokrývky dávky krmení zvyšujte.
Pro sýkory, brhlíky či strakapoudy jsou vhodná olejnatá semena, jako je slunečnice, mák, řepka či lněné semeno. Můžeme použít i drcené vlašské ořechy či tykvová jádra. Tito ptáci nepohrdnou ani semeny ze šišek jehličnatých dřevin. Výborná je i tuková směs z rozpuštěného loje smíchaného se směsí semen.
Pro semenožravé ptáky (např. vrabce, zvonky, pěnkavy či červenky) jsou vhodná semena obilnin, výborné jsou ale i zbytky z jeho čištění. K přikrmování můžeme použít i semena z různých plevelných rostlin a nebo koupit speciální krmnou směs pro ptáky živící se semeny.
Kosům a kvíčalám, které zařazujeme mezi ptáky živící se dužnatými plody, poslouží jeřabiny nebo jablka.
V žádném případě do krmítka nepatří čerstvé či plesnivé pečivo, není také vhodné ani příliš tvrdé pečivo jako např. chléb, zbytky mastných, kořeněných či solených jídel. Po pozření této špatné potravy může dojít u ptáků k zažívacím potížím, které nezřídka mohou skončit úmrtím.
Pokud budeme respektovat tato jednoduchá pravidla pro přikrmování, bude pro nás hemžení různě zbarvených ptáků na krmítku zaslouženou odměnou.

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: