Všechny aktuality

Rozinka má kamaráda. Narodil se na konci října!

aktuality

2.11.2019

„Na konci srpna jsme veřejnost informovali o příjmu malé mufloní slečny. Přivykli jsme ji na láhev s dudlíkem, náhradní mléko a pojmenovali ji Rozinka. Netušili jsme, jaké další překvapení nám příroda chystá. Na konci října jsme adoptovali další osiřelé mufloní mládě!“ Hlásí ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata.

 

„27. 10. 2019 jsme do péče přijali opět mládě muflona, tentokrát samce. Byl nalezený u obce Krhanice, tedy kousek od místa nálezu naší Roziny. Lidé nám ho přivezli do stanice poté, co dva dny naříkalo v lese,“ popisuje okolnosti nálezu Anna Dittrichová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Mládě bylo již značně vyhládlé a navíc i zraněné. Byla proto zapotřebí také pomoc veterináře.

„Zjistili jsme, že malý muflonek má vykloubený kyčelní kloub. Ihned jsme tedy vyrazili do Poříčí nad Sázavou k panu veterináři Lázničkovi. Rentgen potvrdil naši diagnózu a pan doktor se pokusil kloub nahodit zpět. Bohužel marně. Ve čtvrtek muflonče čekal nový pokus. Ani tentokrát se nepodařilo kloub vrátit zpátky. A tak pan doktor přistoupil k operaci. Muflon dostal narkózu a zkoušelo se vrátit kloub chirurgicky,“ popisuje snahu o vyléčení mláděte paní Dittrichová.

K úrazu muflonka pravděpodobně došlo již při porodu. Matka pak své handicapované mládě zanechala na místě, protože ji nemohlo následovat zpět ke stádu. Muflonky totiž svá mláďata neodkládají jako srny a malá muflončata je brzy po porodu všude následují. Na tuto teorii o příčině osiření ukazuje i fakt, že kloubní jamka se přestala vyvíjet a je maličká.

„ Ani operace bohužel nepomohla. Ukázalo se, že kloubní jamka je příliš malá a proto hlavice stehenní kosti stále vypadává. Jiné řešení není. Uříznutí kloubní hlavice, které se dělá například u psů do 20 kg váhy, vzhledem k váze dospělého muflona je jako řešení nemyslitelné. Muflonek tedy bude mít doživotní handicap. V místě kloubu se udělá pakloub, okolo se zpevní vazy, šlachy i svaly a celkově se na svůj handicap tělo přizpůsobí. Pak s tím bude moci mládě fungovat i nadále,“ vysvětluje závěry z veterinární kliniky mladá ošetřovatelka.

Tento handicap však tak jako tak mláděti bránu ke svobodě nezavírá. Návratu do přírody brání jiný důvod. Mufloni jsou stádová zvířata. Na své lidské adoptivní rodiče se proto jejich mláďata silně fixují a ztrácí plachost, tak důležitou pro jejich přežití. Rozinka i zatím bezejmenný mufloní kluk tak budou muset stejně zůstat v Záchranné stanici anebo jim ošetřovatelé najdou azyl v nějaké oboře.

„Naší o dva měsíce starší Rozině přišel nový kamarád. Alespoň Rozinka nebude ve stanici sama. Jenom spotřeba mléka se nám navýší. Proto uvítáme pomoc s jeho nákupem,“ vyzývá na závěr ty, kterým osud zvířecích pacientů není lhostejný, paní Dittrichová.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------