Všechny aktuality

Labutě vypustila posila z Kanady

aktuality

26.10.2017

Vlašimská Záchranná stanice pro zvířata je neziskovou organizací. Kromě sponzorů jí tak velmi pomáhají praktikanti a také šikovní dobrovolníci, kteří si občas za odměnu mohou vypustit ošetřované zvíře. Dobrovolnice z Kanady tak vrátila svobodu například hned čtyřem labutím.

 

„První tři labutě pochází z Divišova. Našli je tam jako mláďata chodit po náměstí. Nejspíš přišly o rodiče. Byli to jedna samice a dva samci a strávili u nás čtyři měsíce. Čtvrtá labuť se k nám dostala asi před měsícem. Přistála ve městě, odkud nemohla vzlétnout. Nechali jsme si ji na pozorování a především jsme ji chtěli připojit k již zmiňované trojici, aby díky ní měly větší šanci se etablovat zpátky do přírody,“ popisuje Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Labutě jsou krásná velká zvířata. Do záchranných stanic se dostávají především kvůli zraněním způsobeným dopravou, nárazem do drátů vysokého napětí anebo utrženými rybářskými vlasci a háčky. Ale právě také osiřelá mláďata nebývají mezi pacienty výjimkou. Když se je nepovede umístit k adoptivním rodičům, zůstávají v záchranné stanici, dokud nejsou dostatečně silné a neumí létat, aby měla na svobodě šanci přežít i bez ochrany rodičů.

„Labutě jsme vypouštěli minulý týden na řece Sázavě v Nespekách. Toto místo jsme vybrali proto, že když přijdou mrazy, tak se vodní ptáci sletují na řeky či nezamrzající nádrže. Vypustila si je dobrovolnice z Kanady, která má velké zkušenosti se záchranou zvířat z celého světa,“ poznamenává Petr Švingr.

Dobrovolníci a praktikanti jsou pro Záchrannou stanici nepostradatelnou pomocí. Starají se o úklid a údržbu zázemí pro pacienty, pomáhají při ošetřování a krmení zvířat. Nezřídka asistují při složitějších odchytech zraněných zvířat anebo pečují o pacienty v době, kdy ošetřovatelé musí na vzdálenější výjezd. Za práci nedostávají zaplaceno. Daleko cennější je pro ně získaná zkušenost a dobrý pocit ze smysluplné práce. Naučí se řadu nových věcí a poznají zblízka řadu našich divokých zvířat, které v přírodě díky jejich plachosti nemají téměř žádnou šanci zahlédnout.

„Většinou nám tu pomáhají lidé z Česka. Přesto zahraniční návštěvu jsme tu neměli první a doufám, že ani poslední. Dobrovolnice z Kanady tady byla měsíc. Pomáhala především s odchovem pozdních mláďat, s péčí o ježky a o zraněná zvířata. Naše stanice si takto vyměňuje zkušenosti se záchranou zvířat ze zahraničí. Tyto mezinárodní vztahy jsou pro dobro zvířat velice přínosné,“ hodnotí mladý ochranář.

Šikovným dobrovolníkům tak patří velký dík. Ostatním by Petr Švingr rád vzkázal výzvu, aby se také připojili do praktické ochrany zvířat. Získají tím neobvyklé zážitky a zkušenosti, které mají význam nejen pro ně, ale také pro přírodu.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: EVVO v Záchranné stanici pro živočichy
EVVO v Záchranné stanici pro živočichy