Všechny aktuality

Nečekaný nález nedaleko dálnice. Aneb mazlíčci do příkopu nepatří!

aktuality

29.03.2017

Ve čtvrtek 23. března přijali ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata neobvyklého pacienta. Velkou suchozemskou želvu. Jejího majitele zřejmě už omrzel chov a tak se jí zbavil vypuštěním na svobodu. Pro mnohá exotická zvířata však tento krok znamená jistou smrt.

„Nedávno u nás zazvonil pán, který nás vedl ke svému autu se slovy: „Pojďte se podívat. To byste nevěřili, co vše jsou schopní lidi vyhodit.“ A čekalo nás opravdu velké překvapení. Na podlaze místa u spolujezdce měl velikou suchozemskou želvu. Prý ji našel jeho otec nedaleko dálnice,“ sděluje neobvyklý příjem Martina Žampachová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Záchranná stanice je primárně určena pro péči o volně žijící živočichy. Exotická zvířata uniklá ze zajetí spadají ze zákona do správy obce, v jejímž katastru bylo zvíře nalezeno. Odchyty řešívá příslušná městská policie. Zvířata, která u nás volně nežijí totiž mají za prvé svého majitele, který se o ně může přihlásit, a za druhé je trestné se chovaného zvířete takto zbavit, tedy úmyslně jej opustit.

„Želvu jsme převzali s tím, že ji prohlédne veterinární lékařka, a následně jsme její nález nahlásili na policii. Jedná se o velkého samce želvy vroubené. Dopřáváme mu teplo a dostatek potravy. Jelikož spadá pod ochranu zákona CITES, jeho nález oznamujeme dále na inspekci životního prostředí a příslušný krajský úřad. Případný majitel želvy by se měl prokázat doklady k jejímu držení. Dále budeme s želvou nakládat dle vyjádření úřadů,“ informuje ošetřovatelka.

Občas se stává, že se na záchrannou stanici obrací majitelé exotických zvířat o pomoc s hledáním. Především takto nahlašují ulétlé papoušky. Občas se najde také nějaký exotický had, anebo ošetřovatelé vlašimské záchranné stanice řešili nález leguána zeleného. V případě želvy je ale pravděpodobnější, že se jí někdo úmyslně zbavil. Ať už ji vyhodil, či jí chtěl s dobrým úmyslem dopřát svobodu, v obojím případě by tato želva v přírodě bez pomoci dříve či později uhynula.

„Léto je schopna řada exotických druhů v přírodě přežít. V zimě ale umrznou anebo uhynou v důsledku nedostatku potravy. Jedním z mála, kdo u nás dokáže zimu přežít, je želva nádherná. Ta navíc patří mezi invazní druhy, které si na život v naší přírodě dobře přivykly a výrazně škodí lovem či vytlačováním původních druhů,“ dodává paní Žampachová.

Exotické druhy zvířat stejně jako naši chlupatí mazlíčci, psi a kočky, do volné přírody nepatří. Když už se o ně nemůžete dál starat, předejte ho jinému chovateli. Do příkopu, popelnice či do lesa rozhodně ne! Takovéto zacházení je trestné!

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------