Všechny aktuality

Vydří mládě přišlo o část nožky

aktuality

2.08.2016

Senoseče jsou za námi a s nimi i na chvíli utichlo velké téma ochrany srnčat. Nejen ta ale sekačky ohrožují a nejen na jaře. V podstatě každé použití sekačky, křovinořezu či podobných strojů je pro divoká zvířata rizikové. Nedávno došlo ke zranění i tak plachého zvířete, jako je vydra říční.
 
„V minulých dnech jsem byla přivolána k posekanému mláděti vydry říční. Bylo to u Křížova tady na Podblanicku, sekala se tam louka u potoka,“ vzpomíná na nedávný případ Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Potkat v přírodě vydru říční je velká vzácnost. Ne že by se u nás téměř nevyskytovala, ale žije velmi skrytě. Na její přítomnost poukazují stopy, trus anebo například zbytky ulovených ryb. Vydru však díky její plachosti a mrštnosti jen tak neuvidíte. I přesto se jednomu vydřímu mláděti málem stalo osudným sečení trávy.
„Malé vydře mělo od sekačky useknutou packu na přední nožičce a kus ocasu. Sečné rány měla také na ostatních končetinách, břichu a za krkem. Zranění byla vážná, ale včasná pomoc jí snad zachránila život,“ pokračuje výčtem zranění Jaroslava Syslová.
Mládě vydry mělo štěstí v neštěstí. Dostalo se jí pomoci. Mnoho zvířat při sečení různých porostů na místě uhyne. Velké sekačky ohrožují zajíce, bažanty, koroptve… I malé zahradní sekačky a křovinořezy však nejsou bezpečné. Mohou zranit ježky, ještěrky, hady anebo například obojživelníky.
„Vydře se pomalu zotavuje a baští s chutí pstruhy. Pokud nenastanou komplikace a podaří se ho zachránit, pro trvalý handicap se už ale bohužel nebude moci vrátit na svobodu a dožije v zajetí,“ dodává mladá ochranářka.
Nezapomínejte při sečení na to, že na louce, zahradě anebo třeba na mezi nejste sami. Před sečením porost projděte, abyste zvířata vyplašili. Větší traviny sečte od středů směrem k okrajům porostu. Snad každý tyto poučky zná. Praxe ale bývá jiná.
 

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------