Všechny aktuality

Mladé sovy zachránilo stěhování

aktuality

14.07.2016

Záchranné stanice pro zvířata bývají od jara do podzimu zaplněny především zraněnými či osiřelými mláďaty. Ošetřovatelé se je snaží doslova vypiplat a následně, pokud to lze, vrátit zpět do přírody. I přes veškerou snahu a náročnou péči však člověk mláďatům nikdy nemůže pravé rodiče zcela nahradit. V případech, kdy to je možné, se proto ochránci přírody snaží odchytu mláďat zabránit. Ošetřovatelům vlašimské záchranné stanice se tak povedlo bravurně udržet pohromadě rodinku kalousů ušatých.
 
„Byli jsme přivoláni k nálezu tří mláďat kalouse ušatého, která i s hnízdem spadla ze stromu.  Vše se událo téměř v centru Kutné Hory, kde ptákům hrozilo nebezpečí v podobě frekventované komunikace a lidí z okolí venčících své psy a kočky,“ komentuje případ Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Kalous ušatý je jednou z našich nejhojnějších sov. Velikostí by se dal přirovnat k holubovi. Pojmenován byl podle nápadných prodloužených per na hlavě připomínajících uši. Za soumraku jej můžete zahlédnout či slyšet v otevřenější krajině, u okrajů lesů či i například v městských parcích. K hnízdění nezřídka využívá stará hnízda po krkavcovitých ptácích, která jsou vystavěna v korunách stromů.
„Po příjezdu na místo malé sovy zajistil náš pracovník Standa Němec a nechal pro ně vyrobit náhradní hnízdo. Toho se výborně zhostil náš pomocník pan Kollar. Hnízdo pak umístili i s okroužkovanými mláďaty na balkon paní, která měla hnízdící strom poblíž pozemku. Za to jí patří velký dík,“ popisuje záchrannou akci paní Syslová.
S přesuny ptáčat z poškozených či ohrožených hnízd nedaleko od původního hnízdiště mají záchranné stanice dobré zkušenosti. Nikdy to však nezkoušejte sami, bez rad odborníků. Hnízdo musí být bezpečné a jeho umístění odpovídat druhu jeho obyvatele. Následně je pak potřeba sledovat, zda rodiče svá mláďata najdou. Zraněná mláďata je třeba ošetřit a mnohdy je nelze přesunout. Důležité je také dobře odhadnout věk ptáčat. Když už hnízdo samy přirozeně opouští a učí se létat, přesun hnízda není potřeba.
„Rodiče malých kalousů v Kutné Hoře vše sledovali a ihned se přizpůsobili novému improvizovanému hnízdišti. Díky sledování víme, že mláďata dokrmili a ta po čase úspěšně vylétla,“ shrnuje stěhovací akci Jaroslava Syslová.
 
 
Foto: Kalousové v novém hnízdě. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------