Všechny aktuality

Mysleme v sobotu na divoká zvířata. Chraňme je před upálením.

aktuality

26.04.2016

Blíží se filipojakubská noc a s ní vrcholí přípravy na takzvané pálení čarodějnic. U mnoha obcí a měst vyrůstají velké vatry. Tam, kde jsou nakupeny příliš brzy, ale vzniká velké nebezpečí pro volně žijící zvířata. Ta si totiž hromady dřeva a větví mohou vyhlédnout jako úkryt anebo místo k hnízdění.
 
Pálení čarodějnic je starý pohanský zvyk, který se u nás těší stále velké oblibě. Dříve symbolizoval ochranu před zlými silami. Dnes spíše oslavuje příchod jara. Po kraji hoří v noci z 30. dubna na 1. května mnoho ohňů a kolem nich se lidé veselí. Jen málokoho asi ten den napadne, že v ohni kromě slámou vycpané figuríny čarodějnice může shořet i něco živého.
Mnoho živočichů si na jaře hledá úkryt pro vytvoření doupěte či hnízda a výchovu svých mláďat. Hromady větví a dřeva tak například rádi obydlí různé druhy ptáků anebo ježci. Když jsou velké vatry pro pálení čarodějnic stavěny i více jak měsíc před samotným zapálením ohně, je pravděpodobnost upálení divokých zvířat vysoká. Před velkým rychle vzplanutým žárem nemohou utéct.
Pokud máte vatru již dávno vystavěnou, zkuste ji zpovzdálí pozorovat dalekohledem. Přilétají k ní ptáci? Vrací se k ní někteří opakovaně a často? Pokud ano, nejspíš i zde mají hnízdo s mláďaty.
Jediný bezpečný způsob pálení, a to nejen vatry o filipojakubské noci ale také jakýchkoli hromad větví a proschlého zahradního odpadu, je přikládáním materiálu na ohniště až krátce před zapálením anebo postupně v průběhu hoření. Jen tak se dá případné hnízdo či ježčí doupě pod hromadou včas najít a zvířata zachránit.
 
                   
Foto: I malý oheň stačí k obveselení. U takového nic hnízdícím ptákům ani ježkům nehrozí. (autor: Pavel Jakubův)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: