Všechny aktuality

Pomáháme žábám. Přidejte se k nám!

aktuality

22.02.2016

Jaro, to jsou rozkvetlé záhony, zpěv ptáků navrátivších se z teplých krajů a také spousta mláďat. Tak nějak si jeho příchod jistě představuje spousta z nás. Ošetřovatelům vlašimské Záchranné stanice pro zvířata však nyní s blížícím se jarem vyvstává na mysli především slovo „žáby“. Již jedenáct let totiž na vybraných lokalitách zajišťují ochranu tisíců migrujících obojživelníků před doslova masakrem na silnici. A to by nešlo bez pomoci dobrovolníků.
 
„Ochranu obojživelníků při jarním tahu zajišťujeme na osmi lokalitách. Za 11 let se podařilo přes silnice přenést neuvěřitelných 90 000 jedinců! Především tedy ropuch obecných, ale také skokanů, kuněk, rosniček, blatnic a čolků,“ sčítá Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
V jarních měsících obojživelníci hromadně migrují z míst zimoviště do míst rozmnožování. Jejich tahové cesty se však mnohdy křižují s frekventovanými silničními komunikacemi, kde dochází k masivním úhynům. Tento problém se týká především ropuch obecných. Pohybují se pomalu a na krátkém úseku silnice můžete v době tahu najednou narazit na stovky žab. Řidiči tak téměř nemají šanci se jim vyhnout. Vybudování trvalých podchodů pod vozovkou je drahé a náročné. Vlašimští ochranáři proto každý rok vyjíždí na nebezpečné lokality znovu a znovu.
„Ochranu obojživelníků zajišťujeme pomocí výstavby mobilních síťových zábran se sběrnými nádobami. Ty je třeba každý den kontrolovat a nalezené obojživelníky přes silnici přenášet. Jakmile tah ustává, zábrany zbouráme,“ popisuje Jaroslava Syslová.
S přenášením obojživelníků Stanici pomáhají již dlouholetí zkušení a zodpovědní dobrovolníci. Na stavbě sítí se podílejí studenti SZeŠ Kostelec nad Orlicí. Ne vždy se však podaří studentské praxe dobře načasovat. Tah začíná většinou někdy v půli března. Přesná doba tahu se ale nedá předem přesně odhadnout a dříve postavené sítě může poničit doprava anebo pozdní sníh. Síťové zábrany se tak začínají stavět až v době, kdy v nejteplejší lokalitě začnou migrovat první žáby. Pak je třeba rychle jednat.
„Velmi uvítáme dobrovolníky na stavbu sítí. Ochranu obojživelníků zajišťujeme v lokalitách Nové Dvory u Kutné Hory, Trhový Štěpánov, Mokrá Lhota u Bystřice, Šternov, Horka nad Sázavou, Tehov u Říčan a u rybníků Propast a Hruškov u Stříbrné Skalice. Dobrovolníkům můžeme zajistit ubytování u Stanice, kterou si budou moci prohlédnout a seznámit se zde s dalšími našimi činnostmi. Pokud by někdo chtěl pomoci jinak, hodí se nám například kbelíky anebo peníze na nové sítě,“ vyzývá mladá ochranářka.
Pokud byste se do ochrany obojživelníků rádi zapojili, pak se neváhejte ozvat přímo vedoucí vlašimské Záchranné stanice pro živočichy: tel.: 602 665 410, e-mail: jaroslava.syslova@csop.cz.
               
 

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------