Všechny aktuality

Vlašimský velkostatek ve fotografii před 100 lety a dnes

aktuality

7.12.2015

Když v roce 1909 slavil ředitel vlašimského velkostatku Leopold Hufnagel dvacet pět let v auerspergských službách, dostal od podřízených obrazové album s podobenkami úředníků a 65 fotografiemi důležitých objektů velkostatku. Album se ve Státním archivu naštěstí dochovalo dodnes. Můžeme tak obdivovat fotografie budov z doby největšího rozvoje velkostatku, kdy byl nejdůležitějším podnikatelským subjektem a zaměstnavatelem v regionu. Podobně jako jiné šlechtické velkostatky měl také zásadní vliv na organizaci půdy, realizoval četné technicko-hospodářské úpravy a zaváděl progresivnější formy zemědělského i lesnického hospodaření. Krajina v okolí Vlašimi si většinu znaků a prvků kultivace v průběhu uplynulých staletí uchovává dodnes. Patří mezi ně především cestní síť s doprovodnou drobnou architekturou (drobné sakrální stavby, mezníky, kamenné zídky apod.), členění a uspořádání zemědělské půdy, rybniční hospodářství a hospodářské úpravy lesa (dobře dodnes patrné v okolí hospodářských dvorů Skalkov a Ovčíny), struktura osídlení se zachovalými stavbami a stavebními soubory (hospodářské dvory, ovčíny, myslivny, hájovny apod.) a vegetační prvky a celky (v čele s vlašimským zámeckým parkem).

Bohužel významná část barokních i pozdějších hospodářských úprav vlašimského panství, zejména pak budovy, byla zničena či významně utrpěla. Naprostá většina vlašimského dvora ustoupila nové městské zástavbě a pro zemědělské dvory v okolí období socialistického zemědělství znamenalo postupné chátrání, které se bohužel u některých z nich nezastavilo ani po r. 1989. Byť v případě několika objektů se noví vlastníci snaží více či méně citlivě o jejich záchranu. Proto všechny dochované znaky a prvky historické kulturní krajiny kolem Vlašimi je třeba chránit a pečovat o ně. Ať již jde o obnovu budov, prvků drobné architektury, obnovu cest, stromořadí či výsadbu solitérních stromů, nebo údržbu výhledů. Vydání této knihy chce k tomuto úsilí přispět. Přináší historické fotografie významných objektů velkostatku v období kolem roku 1908 a současně také fotografie totožných objektů nebo míst, kde stály, jejichž autorem je fotograf Pavel Jakubův. Máme tak možnost posoudit, jak se jednotlivá místa za oněch sto let, často velmi dramaticky, proměnila. Máme také možnost rozpoznat dodnes stále ještě existující stavby, které mnohdy unikají naší pozornosti, přestože si právem zaslouží naši péči. Texty v publikaci z pera historika Jindřicha Nuska jsou věnovány novověkému vývoji vlašimského velkostatku, některým významným osobnostem spjatým s velkostatkem a také okolnostem vzniku původních fotografií kolem  roku 1908.

Věříme, že tato kniha bude svým čtenářům zajímavým a snad i objevným průvodcem historií našeho kraje. Knihu lze zakoupit v e-shopu na www.csopvlasim.cz, v ekoobchůdku v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim, Muzeu Podblanicka a ve vybraných knihkupectvích.

Autor: Ing. Pavel Pešout
Kategorie:
Projekt: Kraj blanických rytířů
Kraj blanických rytířů