Všechny aktuality

Ekorada na tento měsíc: Ať je vaše zahrada užitečná

aktuality

23.11.2015

Nikdy v minulosti lidé nevynakládali tolik peněz při péči o zahradu. Každé dva roky novou sekačku, trávník jako koberec, plastem obehnané či herbicidem vymezené pěšiny. Na záhoncích cizokrajné rostliny a roztodivné dekorace. Kolem stojí tůje, jedna jako druhá, a jinak oblázky a pusto… Dříve však lidé nedbali tolik na módu a netrápily je prodejní akce. Za to se však snažili, aby pozemek, o který pečují, poskytoval s minimálním úsilím co nejvíce užitku. Zahrada, která je užitečná, může být zároveň krásná. Chceme ji však udržovat v relativní rovnováze a s minimální nutností naší péče a investic, nebo chceme stále něco nakupovat, likvidovat i podporovat a radikálně měnit? Až budete v zimě plánovat, co na vaší zahradě měnit, můžete se inspirovat těmito radami:
 
 
Rady pro eko-logický přístup
1.   Spočítejte si množství peněz, které ročně investujete do péče o zahradu a odhadněte, jakou hodnotu vám tato investice navrací zpět. Spočítejte si veškerý čas, který trávíte údržbou, vyděláváním příslušné částky a sháněním věcí souvisejících s péčí o zahradu. Potom si spočítejte čas, který strávíte v zahradě pobytem, při kterém relaxujete a čerpáte energii. Zjistěte, kde je vaše finanční a časová investice vysoká a uvažujte, jak ji celkově snížit, které věci nebo činnosti byste mohli vypustit či nahradit úspornějším řešením.
2.   Pořizujte pouze kvalitní zahradní vybavení, nikoliv věci na jedno použití, které nejdou opravit.
3.   Vysazujte byliny, keře i stromy, které jsou v našich podmínkách původní.
4.   Pěstované rostliny mají poskytovat užitek. Mohou mít léčivé účinky, odpuzovat škůdce, poskytovat jedlé plody lidem nebo živočichům, dřevo, nebo aspoň materiál vhodný k mulčování a kompostování. Zároveň mají poskytovat úkryt užitečným živočichům, ochlazovat okolí, chránit před větrem, hlukem a prachem a mnohé další funkce. Pokud nejste arboristé, je nevhodné na zahradu vysazovat jehličnany.  
5.   Ovce či králíci při vhodných podmínkách spásají trávu jako živé sekačky, poskytují vlnu či maso a kůži i kvalitní hnojivo pro záhony. Podobně může být více způsoby užitečná drůbež atd.
6.   Volně žijící živočichové na zahradě nemusí být jen na okrasu. Instalujte napajedla, krmítka a budky pro ptáky, ponechte hromadu kamení či skalku pro ještěrky a hady.
7.   Nemálo důležitý je i užitečný hmyz, který na zahradě udržíte vysazením vhodných kvetoucích rostlin v průběhu celé sezóny a umístěním napajedel. Vyhněte se používání pesticidů.
8.   Zadržujte a využívejte na zahradě vodu. Jímejte ji z okapů, udržujte v nádržích či jezírku, braňte vysychání pozemku. Udržujte delší trávník a v době sucha trávu nesekejte.
9.   Obecní úřady, školy aj. by měly podporovat hospodárné a ekologicky vhodné způsoby péče o své pozemky. Dávají tak veřejnosti najevo správný příklad ovlivňují tak i chování jiných.
10.   Další užitečné informace najdete v ekoporadně ČSOP Vlašim nebo na adrese www.zivazahrada.cz  , www.ekoporadna.cz/wiki , www.zivotnazahrade.cz , www.priroda-zahrada.cz .

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: