Všechny aktuality

Obnova biotopu v Jinošovském lomu

aktuality

5.11.2015

Jinošovský lom opět rájem čolků a ještěrek?

Jinošovský lom se stal po ukončení těžby jednou z významných lokalit obojživelníků a plazů na Vlašimsku. Byla zde početná populace kuňky ohnivé, čolka obecného a horského, několika druhů skokanů a ještěrky obecné. Postupně jak postupovalo zarůstání lomu dřevinami a vlivem některých úprav na dně lomu došlo téměř k zániku tohoto cenného biotopu. Proto Český svaz ochránců přírody (ČSOP) již dva roky připravuje jeho obnovu. Ta proběhne v průběhu listopadu. Mezi nejvýznamnější a největší  plánované zásahy patří výřez náletů dřevin, strhnutí dna, odstranění skládek odpadků a vyhloubení tůní, které poskytnou vhodné podmínky pro život ohrožené kuňky ohnivé, čolka horského a jiné obojživelníky.  Na první pohled se může zdát opatření velmi drastické, zejména odstranění mnoha dřevin a zemní práce realizované těžkou technikou, ale bez toho by Jinošovský lom postupně zcela pohltil les a ohrožené druhy živočichů vázaných na mokřady na dně lomu či naopak na výslunné svahy by vyhynuly.  Společně budeme moci hned od příští vegetační sezóny pozorovat, jak dochází k rychlému osídlení obnovených částí biotopu.

obr.: Obnova biotopu v Jinošovském lomu - Koordinační situace

Jinošovský lom – významná geologická lokalita
V lese Jinošov jižně od Vlašimi se nachází dva vápencové lomy („Velký“ a „Malý“ vápencový lom) v nichž byla těžba ukončena v r. 1963. Jinošovské ložisko je tvořeno dvěma čočkami krystalického vápence, které obklopují pararuly moldanubika. V lomech lze najít vzácné minerály vzniklé při kontaktu vápence s křemennými žilami. Jedná se především o vesuvian (až několik cm velké, hnědě zbarvené stébelnaté agregáty nebo sloupcové krystaly pokryté povlakem grafitu). Dále se zde vyskytují minerály wollastonit, diopsid, grossular, fluorit a další. Samozřejmě v lomových stěnách jsou přítomné kalcitové žíly. V obou lomech můžeme pozorovat i krasové jevy. Jedná se především o různé prohlubně a dutiny vzniklé erozní činností vody. Větší jeskyně s krápníkovou výzdobou podlehly v minulosti těžbě.
 
Jak se k lomu dostaneme:
K opuštěným lomům je nejlepší přístup z Jinošovského údolí (po lesní cestě nedaleko červené turistické značky), nebo po cyklotrase „Vlašimské aleje“ (49°40'50.566'' N  14°54'6.415''E)
 

 

Autor:
Kategorie:
Projekt: ------