Všechny aktuality

I ve Vlašimi jdou už sysli spát

aktuality

30.09.2015

V pátek 7. srpna dorazila do vlašimské Záchranné stanice pro zvířata vzácná zásilka ze Slovenska. Skupina kriticky ohrožených syslů.  Mají zde za úkol založit chovnou kolonii, jejíž potomci by mohli být vypouštěni do míst české přírody, kde byli kdysi vyhubeni. Nyní mají syslové za sebou důležité období aklimatizace a chystají se na zimní spánek.
 
„Dovezli jsme celkem 22 syslů, z toho 8 samců. Pochází z bratislavského letiště. Zde byli odchyceni našimi kolegy. Určili jsme zde pohlaví zvířat, proběhla veterinární kontrola a zároveň i označení čipy. Pak následovalo umístění do přepravních beden a transport,“ přibližuje počátek chovu syslů ve Vlašimi Stanislav Němec, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Dnu převozu ovšem předcházelo déle jak rok trvající období příprav. Ve stanici probíhal důkladný průzkum syslům určených chovných prostor a následné terénní úpravy výběhu. Současně bylo nutné vyřídit potřebná zákonná povolení pro převoz a dlouhodobý chov. Ošetřovatelé stanice se účastnili semináře o záchranném programu sysla obecného a dále kontrolních odchytů syslů chovaných v ZOO Praha.
„Založení chovné skupiny syslů v naší záchranné stanici je součástí projektu na rozšíření populace syslů v ČR. Ten probíhá pod vedením Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Pokud se u nás syslové začnou množit, budou se jejich mláďata vypouštět zpět do volné přírody, kde se budou nadále sledovat. Více o tomto projektu se dočtete na webových stránkách http://www.ochranaprirody.cz/druhova-ochrana/ehp-fondy/mgsii-24-sysel-obecny-odchovy-a-osveta/ ,“ sděluje Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Sysel obecný byl dříve na našem území poměrně hojný. Lidé jej považovali za polního škůdce a lovili ho. S rozsáhlými změnami v hospodaření s krajinou ale syslové téměř vyhynuli. Dnes u nás žijí jen na zhruba třiceti lokalitách v málo početných koloniích a jsou zákonem přísně chráněni.
„Za uplynulý měsíc se syslové ve stanici již dobře zabydleli. Před příjezdem jsme jim ve výběhu předvrtávali nory. Už si ale vyhrabali vlastní. Přikrmujeme je obilím a jablky. Navíc jsme jim nyní připravili do výběhu seno a slámu, aby si mohli připravit pelíšky na zimu. Sysel totiž již v průběhu září upadá do zimního spánku,“ informuje Jaroslava Syslová.
Zimní spánek sysel tráví ve vystlané noře. Zpomalí se mu výrazně tep i dech a jeho tělo čerpá energii pouze z tukových zásob. Probouzení nastává v závislosti na prohřátí půdy v průběhu března až dubna. Krátce na to nastává období páření a rození mláďat.
                
 
Foto: Sysel obecný je drobný hlodavec žijící v oblastech s krátkými trávníky, kde má dobrý přehled o možném nebezpečí. Dnes jej tak můžete nalézt například na letištích anebo golfových hřištích. (autor: P. Jakubův)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------