Všechny aktuality

Ježčí sezóna je opět tu

aktuality

16.09.2015

Ježci patří mezi oblíbené druhy zvířat. S nadcházejícím podzimem se jim tak lidé snaží pomoci, aby v pořádku zvládli přečkat zimu. Ne vždy je ale pomoc zapotřebí. Nevhodnou či také přehnanou péčí můžeme naopak ježkům uškodit. Víte, jak při nálezu ježka správně postupovat?
 
„Každoročně se na nás v průběhu podzimu obrací mnoho lidí s prosbou o pomoc nalezenému ježkovi. Již nyní vyřizuji až dvacet telefonátů denně a snažím se zabránit zbytečným odchytům a převozům ježků k nám do záchranné stanice,“ popisuje Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Ježci se v průběhu podzimu snaží nabrat tukové zásoby nutné pro přečkání zimy, kterou tráví zimním spánkem. Hledání potravy se proto věnují někdy i během dne. Vzrůstá tak pravděpodobnost, že na své zahradě anebo při procházce ježka naleznete. Ve většině případů však není potřeba jej chytat a snažit se mu pomoci.
„V září mají ježci ještě dostatek času se vykrmit. Naši pomoc potřebují pouze ježci zranění anebo osiřelá nesamostatná mláďata. Ostatní by měli lidé nechat tam, kde je našli, a nerušit je. V dalších měsících se řídíme dle počasí. V říjnu naši pomoc potřebují kromě již zmíněných případů také koncem léta narozená mláďata o hmotnosti do 350g, v listopadu malí ježci vážící do 500g. V zimě by už měli všichni ježci spát. Na sněhu a v mrazivím počasí nalezené ježky přijímáme bez rozdílu váhy,“ přibližuje důvody k příjmu ježků do záchranné stanice paní Syslová a dodává, že ježkům by lidé měli pomáhat především v jejich přirozeném prostředí.
Ježky v přírodě ohrožuje především doprava, jedové nástrahy proti slimákům, odhozené odpadky, dále je mohou napadnout volně pobíhající psi anebo poranit například sekačky a křovinořezy. Každý může ježkům pomoci svou opatrností a zodpovědným hospodařením na své zahradě. Důležité jsou pro ně například úkryty v podobě křovin, nespálených hromad větví a suchého listí, anebo rádi využívají také různé škvíry pod rázy dřeva. Před zimou poblíž úkrytů můžeme umístit misku s krmením, například drobnými psími granulemi, kterou budeme pravidelně doplňovat. Rozhodně ježky nekrmte jablky a hruškami, jak k tomu navádí dětské kresby a pohádky. Ježci dále ocení misku s vodou, ze které se mohou bezpečně napít.
„Nálezce ježků se předně snažíme naučit, jak jim mohou pomáhat i bez nás. I tak u nás každoročně tráví zimu několik desítek ježků. Velmi tak oceníme dary v podobě psích či kočičích granulí a konzerv, moučných červů, starých novin k podestýlání anebo finanční podporu na hrazení veterinární péče o nemocné jedince,“ doplňuje mladá ochranářka.
Kdo chce ježkům pomáhat a neví přesně jak, může se obrátit na ošetřovatele vlašimské záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Ochotně vám poradí dle konkrétní situace.
 

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: