Všechny aktuality

Ve zvířecí záchranné stanici ve Vlašimi pečují o šest osiřelých bodlináčů

aktuality

7.08.2015

Hlavním cílem záchranné stanice pro živočichy je pomoc divokým zvířatům, která se dostala do vážného nebezpečí. Starají se tu například o dravce popálené proudem elektrického vedení, o autem sražené šelmy, labutě poraněné od utržených rybářských háčků a další pacienty vyžadující veterinární ošetření. Kromě zraněných zvířat se sem však často dostávají také osiřelá mláďata. Nyní tak ošetřovatelé adoptovali šest ježčích kojenců, kteří přišli o matku při sekání trávy.
 
„Malé ježky jsme přijali 29. července. Našli je v obci Mnich na Pelhřimovsku přímo ve vsi. Byli nedaleko své matky, kterou zabila sekačka na trávu. Nálezci je odnesli do bezpečí a zavolali nám. My jsme si pak pro mláďata přijeli,“ přibližuje okolnosti nálezu Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Ježci rodí mláďata do hnízda vystlaného suchou trávou a listím. Často bývá ukryté v křoví, pod pařezy, hromadou větví či rázem dřeva. Mláďata jsou přitom slepá a bez bodlin, které jim však začínají vyrůstat hned krátce po porodu v podobě jemných bílých ostnů. Ty se pak brzy mění za bodliny pevnější s tmavými pruhy. Oči poprvé otvírají zhruba ve stáří  čtrnácti dnů. Mimo hnízdo vychází obvykle až o týden později. Mláďata z Mnichu z něj dříve vyhnal hlad.
 „Celkem se našlo devět mláďat. Jedno však bylo také poraněné sekačkou a dvě uhynula krátce po převozu do stanice. Muselo jim být sotva pár dnů, když je našli. O zbylých šest mláďat totiž pečujeme již týden a stále jsou ještě slepá. Nejmenší z nich váží teprve okolo dvaceti gramů.,“ popisuje dále Němec.
Péče o takové mrňousky není jednoduchá. V pravidelných časových intervalech se musí krmit náhražkou mateřského mléka. Dále jim je třeba masírovat bříška, aby se vyprázdnili, kontrolovat jejich hmotnost, zdravotní stav a ošetřovatelé k nim vstávají i v noci. Ježčí mláďata přitom bývají matkou kojena 4-6 týdnů.
„Pokud se nevyskytnou komplikace a ježčata budou zdárně přibírat, mohla by se při mírném podzimu ještě tento rok vrátit zpět do přírody. Jinak u nás zůstanou až do jara,“ dodává mladý ochranář.
Zahradní sekačky na trávu a křovinořezy ohrožují nejen ježky. Často jimi bývají zraněni či usmrceni také hadi, ještěrky a další drobní živočichové, kteří se v trávě ukrývají. Proto bychom měli být vždy opatrní a porost před sekáním pokaždé nejprve projít, abychom z něj zvířata vyhnali. Když už nějaké zraníme, pak je namístě předat jej do záchranné stanice pro volně žijící živočichy, kde jej ošetří zkušený veterinář a kde dostane další potřebnou péči do doby, než se uzdraví a bude se moct vrátit na svobodu.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: