Všechny aktuality

Místo kroužkování čekala ornitology na Říčansku záchranná akce

aktuality

16.04.2015

V úterý 14.dubna večer ve vlašimské záchranné stanici pro živočichy přibyli tři noví pacienti, mláďata krkavce velkého. Přivezli je ornitologové z Říčanska, kteří je našli vypadnuté pod hnízdem.  Ukrákaní opeřenci bohužel důsledkem pádu utrpěli zranění a tak je nešlo pouze vysadit zpět do hnízda. Důvod jejich pádu je záhadou.
 
 
Krkavec velký je mohutný černý pták se silným zobákem, jehož rozpětí křídel dosahuje až jeden metr. Je znám velkou inteligencí. V minulosti byl na území České republiky hojný, pak zcela vymizel a nyní se u nás počty krkavců opět zvyšují. Hnízdí v lesích na vysokých stromech anebo na skalách.
„Nález krkavčích mláďat nám nahlásili ornitologové v úterý odpoledne. Vypravili se k jejich hnízdu, aby ptáčata okroužkovali. K tomu však nedošlo. Ptáčata našli na zemi pod hnízdem. Dvě již mrtvá a tři živá,“ popisuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim, a dodává, že přeživší mláďata byla vyhublá a zraněná, proto se je ornitologové nesnažili vrátit zpět do hnízda.
 V záchranné stanici budou ošetřovatelé mláďatům suplovat rodiče a krmit je. Dále je čeká opakovaná odborná veterinární péče. Při pádu totiž ptáčata utrpěla zlomeniny křídel. I tak je však osud krkavčího tria nejistý. O tom, zda se jednou budou moci vrátit do přírody, rozhodne až čas, který ukáže, jestli budou schopní navzdory zranění dobře létat a zda se je podaří odchovat bez silného návyku na lidi.
„Příčinu pádu mláďat bohužel neznáme. Jejich nálezci v okolí viděli létat pouze jednoho z rodičů a tak je napadla teorie, že druhý mohl uhynout. Jeden rodič mláďata nemusí stíhat krmit a ta pak mohla hlady vyskákat. Další, méně pravděpodobnou možností, je silný vítr a třetí pak pytláctví. Rentgenové vyšetření mláďat včetně těch uhynulých nepotvrdilo střelná poranění broky, ale i tak nelze možnost vystřelování hnízda zcela vyloučit,“ nastiňuje Stanislav Němec.
Krkavci zvláště mezi myslivci anebo některými chovateli zvířat nejsou zrovna v oblibě. Rádi se přiživují na různých mršinách anebo odpadech. Známí jsou však také lovem mláďat zajíců, bažantů a vybíráním vajec z ptačích hnízd. Řada lidí na ně má proto spadeno jako na tzv. škodnou. A to bohužel někdy i bez ohledu na zákon a bez srovnání, jakou škodu krkavec vlastně způsobuje ve srovnání se škodou způsobenou lidmi. Spočítal snad někdo, kolik mláďat zajíčků uloví krkavec a kolik jich uhyne v důsledku zemědělských prací, na otravu pesticidy či pod koly aut?
„Krkavec velký je českou legislativou řazen mezi ohrožené druhy zvířat a podléhá tak zvláštním podmínkám ochrany. Dále zákony určují, jaké druhy zvířat, v jakém období a především jakými povolenými způsoby lze lovit. Praxe je bohužel ale někdy odlišná. Nejednou jsme se setkali s postřelením zvláště chráněného druhu zvířete či jinými případy pytláctví,“ dodává vlašimský ochranář.
Zda byli krkavčí sourozenci ohroženi člověkem anebo jejich zranění způsobila nepřízeň přírodních sil, se již asi nedozvíme. Můžeme tak jen doufat, že se mláďatům v záchranné stanic dobře povede a rychle se zotaví.
 
 

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie:
Projekt: