Všechny aktuality

Strom je jako panelák

aktuality

25.03.2015

Poslední dobou se množí případy, kdy ošetřovatelé záchranných stanic zasahují při kácení vzrostlých stromů, v jejichž dutinách byli nalezeni zimující netopýři. Někdo to může pokládat za raritu, ale opak je pravdou. Stromy nejsou pouze živoucími kusy dřeva. Slouží jako úkryty nejrůznějším druhům živočichů.
 
Nikoli jaro, ale motorová pila probudila ve Vatěkově  na Benešovsku netopýry zimující v dutině starého stromu. „V sobotu jsme přijali patnáct netopýrů rezavých z pokáceného stromu. Nálezcům za jejich nahlášení patří velký dík. Netopýry opatrně rozkrmíme a až budou v dobré kondici, vypustíme je poblíž místa nálezu. Díky tomu, že už je jaro a netopýři se v přírodě probouzí ze zimního spánku, nebudou u nás muset zůstávat dlouho,“ popisuje poslední případ spojený s kácením Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
 Od konce března do konce září, tedy po celou vegetační sezónu, by se neměly kácet dřeviny rostoucí mimo les. Na větvích stromů totiž hnízdí ptáci a někde také veverky. Strakapoudi, sýkory, brhlíci anebo například sovy zas k tomuto účelu využívají dutiny ve kmeni, stejně tak jako netopýři, které by leckdo čekal spíše v nějaké jeskyni či sklepě. Řada netopýrů přitom jako denní úkryt využívá i docela malé praskliny ve dřevě a škvíry pod odchlíplou kůrou. A nezapomeňme také na mnoho druhů hmyzu. Kolem stromů je vidět pohyb, slyšet zpěv, … Oproti tomu v zimě se zvláště listnaté stromy zdají být zcela bez života. V tuto dobu je však kácení pouze bezpečnější, nikoli zcela bez rizika.
„Přes zimu dutiny stromů využívají netopýři, anebo zde může spát například plch. Při kácení si zvířat ani nemusíte všimnout, pokud přímo nenarušíte dutinu anebo pokud se zvířata pádem stromu neprobudí a nezačnou šramotit či vydávat nějaké zvuky. Před i po kácení byste tak měli dutinám věnovat zvýšenou pozornost,“ upřesňuje Stanislav Němec.
Když při kácení objevíte ve stromě zimující zvířata, anebo na jaře mláďata, měli byste vždy kontaktovat záchrannou stanici. Při zničení úkrytu hrozí zimním spáčům umrznutí či smrt vyčerpáním kvůli nedostatku potravy. Ptáčata či malé veverky z poničených hnízd zas mohou být zraněné, či jim bez vhodně provedené pomoci hrozí opuštění rodiči a vyhladovění. 
„Ne vždy je na stromě podle různých pobytových stop dobře patrné, že je obydlen. Když už tedy dojde ke kácení, měli byste ještě pro jistotu zkontrolovat i již ležící strom. V případě potřeby pak jen stačí nás neprodleně zkontaktovat. Telefonní číslo na naši záchrannou stanici je 777 800 460,“ radí nejjednodušší řešení Stanislav Němec.
Jistě i pro vás mají stromy velkou estetickou a mnohdy i historickou hodnotu. Kácení samo osobě by se tak mělo vždy nejprve dobře zvážit. I torza již uschlých velikánů jsou pro živočichy velmi významnými úkryty či zdroji potravy!
 
 

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------