Všechny aktuality

Ekorada na tento měsíc: Na úklid v domácnosti s rozumem a bez chemických zbraní

aktuality

17.03.2015

Více jak třetina lidí v populaci trpí alergiemi a jejich počet dále vzrůstá. Významnou příčinou je kvalita životního prostředí lidí – tentokrát především v interiérech. Naše zdraví je v uzavřených prostorách zatěžováno zejména složením ovzduší, které obsahuje řadu cizorodých látek. Mnohé z nich nám mají život zdánlivě zpříjemnit (např. voní či zjasňují barvy), ale současně mohou být toxické či dráždivé. Nablýskané WC, voňavý lesklý dřez, naparfémované prádlo a voňavé spreje sice přispívají k pocitu čistoty, ale ne kčistotě samotné.
Časté používání agresivních čisticích prostředků ale může způsobovat potíže i v čistírnách odpadních vod. Používáním šetrnějších alternativ přispíváme i k hospodárnému a bezpečnému provozu čističek.
Nepodléhejme televizním reklamám nabízejícím zázračné prostředky na každý kousek naší domácnosti. V současné době se v České republice ročně spotřebuje okolo 80 000 tun čisticích přípravků. Chemické prostředky znečišťují vodu a ovzduší již při své výrobě. S jakýmikoliv čisticími prostředky je tedy nutné zacházet co nejúsporněji, protože žádné z nich nejsou zcela neškodné. Také při úklidu platí, že méně je někdy více.
Chemické mycí prostředky s obsahem tenzidů úspěšně nahradíme octem, který nemá nepříznivý účinek na kvalitu vody (potřebná dávka je asi 5 x větší než u koncentrovaných přípravků). „Ekologický“ čisticí prostředek můžete v obchodě snadno rozeznat podle známky „Ekologicky šetrný výrobek". Doporučit lze např. značky Qalt Rakovník, Fosfa, ECOVER a další.
 
Rady pro eko-logický přístup
1.   Zápach WC odstraníme dobrým větráním či přírodními esencemi (např. vonné dřevěné kuličky, sáčky se sušenými vonnými bylinami aj.). Na toaletě se obejdeme bez deodorantů "obohacujících" vodu po každém spláchnutí. Do záchodu nikdy nesplachujeme zbytky léků, chemikálií, mastnoty všeho druhu.
2.   Předcházíme vzniku odpadů již při nákupu a ty, které vzniknou, třídíme. Dáváme přednost snadno zpracovatelným materiálům a obalům, které lze opětovně plnit. Nakupujeme po větších baleních.
3.   Ucpané odpady čistíme raději gumovým zvonem a instalatérským pérem, než agresivními chemikáliemi. Do výlevky nikdy nevyléváme mastnoty (patří na kompost či do sběru) a výlevku občas prolijeme vařící vodou.
4.   Vyhýbáme se použití pracích prášků s fosfáty (způsobují eutrofizaci vody), s optickými činidly a parfémy (brzdí čistící proces ve vodě).
5.   Nepoužíváme univerzální prací prostředky, které obsahují mnoho složek, z nichž mnohé nejsou pro vlastní praní důležité. Nepoužíváme avivážní a bělící prostředky - jsou biologicky těžko odbouratelné a na vlastní čistotu prádla nemají žádný vliv. Dobrého výsledku u praní dosáhneme např. použitím mýdla s jelenem a následně lety osvědčené bělení na slunci.
6.   Přehled ekologicky šetrných výrobků výrobků či služeb najdeme na internetu na stránkách http://www.ekoznacka.cz.  Pokud potřebujete informace či radu, neváhejte se obrátit na ekoporadnu ČSOP Vlašim.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: