Všechny aktuality

„Nechytejte nás, nejsme osiřelí!“

aktuality

5.03.2015

První se rodí již v únoru. Na holou zem. V nepatrné hliněné jamce mnohdy ještě obklopené sněhovou peřinou dokáží přečkat mrazy a nepřízeň počasí. A to i přesto, že je matky na dlouhé hodiny opouští a vrací se jen na krátkou dobu kojení. Bezdůvodnému soucitu a neznalosti lidí se však ubránit nedokážou. Řeč je o mláďatech zajíce polního.
 
Hnědá chlupatá kulička s malinkýma ušima, roztomilým čumáčkem a vystrašeným pohledem rozněžní snad i ty netvrdší povahy. A cože tu je tak malý tvoreček úplně sám? A už si domnělí zachránci nesou malého ušáka domů.
„Každoročně přijmeme alespoň deset mláďat zajíce polního.  Nejčastěji z důvodu pokousání psem či kočkou, anebo kvůli odebrání z neznalosti. Zaječka totiž mláďata po většinu dne nechává samotné a vrací se k nim jen na krátkou dobu krmení, které probíhá pouze jednou až dvakrát denně. Nálezci tak mláďata mylně považují za osiřelá,“ popisuje Lucie Bohatá, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Donesená mláďata se nálezci pokouší sami odchovat, anebo je předávají do záchranných stanic. Úspěšnost odchovů je ale malá kvůli nedokonalým náhražkám mléka a specifickým potřebám mláďat. Jedinci, které se podaří vypustit zpět do přírody, mohou mít navíc problém se začleněním se mezi divoké zajíce, s obranou před predátory a dalšími nezbytnými dovednostmi. Každý, kdo malého ušáka bezdůvodně odchytne, tak mláděti uškodí a může jej svým jednáním dokonce zabít.
„V letošním roce jsme přijali zatím pouze jedno mládě zajíce. To jsme předali chovateli zajíců, který se ho pokouší podložit náhradní zaječí matce. To ale bohužel není vždy možné vzhledem k omezenému počtu chovaných samic, jež mají v tu dobu vlastní podobně stará mláďata. Snažíme se tak především o prevenci vzděláváním dětí a široké veřejnosti,“ zmiňuje osud prvního letos přijatého zajíčka Lucie Bohatá.
I když se však ochránci přírody a také myslivci každoročně snaží pomocí výchovy a vzdělávání bojovat proti zbytečným odchytům mláďat, stále se tak děje. Jak se tedy při nálezu zajíčka správně zachovat?
„Když mládě není zraněné anebo poblíž neleží uhynulá matka, tak vaši pomoc nepotřebuje. Nesahejte na něj a odejděte. Pokud si nejste jistí, můžete zavolat do záchranné stanice, kde vám poradíme dle konkrétní situace. Máte-li už mládě doma, nekrmte jej a co nejdříve nám ho nahlaste. Nevhodné krmení může mláděti způsobit vážné zažívací problémy vedoucí k úhynu. Apelujeme pak zejména na rodiče dětí a majitele psů a koček, aby si své svěřence hlídali. Právě děti a psi totiž donáší malé zajíčky nejčastěji,“ radí Lucie Bohatá.
Početnost populace zajíců polních v ČR je v posledních letech na úbytku. Zajíce silně ohrožuje doprava a zemědělská činnost. Především pak užívání pesticidů, vláčení luk a předseťová příprava polí v době kladení mláďat. V létě pak zas sečení luk a rychlá sklizeň obilí. Při nálezu osamocených mláďat zajíců bychom se tak měli oprostit od pocitů, uvažovat racionálně a neohrožovat zajíce navíc ještě zbytečnými odchyty.
 

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: