Všechny aktuality

Dravec utrpěl zlomeninu křídla. Byl léčen, poučil děti a dnes již opět svobodně létá.

aktuality

27.02.2015

Ve čtvrtek 26. února ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro živočichy spolu s žáky ze Základní školy v Louňovicích pod Blaníkem vypustili zpět do přírody káni lesní.  Do stanice byla přijata na Štědrý den se zlomeným křídlem. Podařilo se ji vyléčit a vypouštění doprovázela beseda o ochraně zvířat.
 
Dospělí dravci se do záchranných stanic pro zvířata dostávají nejčastěji kvůli zranění dopravou, popálení proudem elektrického vedení anebo v zimě také v důsledku vyhladovění a vysílení. Nejčastěji přijímanými druhy jsou poštolky obecné a káně lesní. I takovéto informace se dozvěděli žáci ZŠ v Louňovicích pod Blaníkem při čtvrteční vypouštěcí akci.
„Vyléčená zvířata navracíme do přírody poblíž míst, kde byla nalezená. Když je to možné, přizveme k vypouštění také veřejnost. Můžeme tak upozornit na příčiny zraňování volně žijících zvířat související s lidskými činnostmi a poukázat na možnosti jejich prevence,“ vysvětluje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
V posledním únorovém týdnu její ošetřovatelé uspořádali hned dvě vypouštěcí akce. V úterý zpět do přírody totiž vrátili ještě káni v Postupicích za účasti místního starosty a dětí z mateřské školy. Obě vypouštění doprovázelo nejen vyprávění příběhu uzdravených dravců, ale také upozornění na příčiny zraňování dalších druhů zvířat a představení činnosti záchranné stanice. V ZŠ v Louňovicích navíc proběhla rozsáhlejší beseda o ochraně zvířat s doprovodnou prezentací.
„Právě děti mnohdy při nálezu zraněného či jinak ohroženého zvířete své rodiče upozorní na existenci záchranných stanic pro zvířata. Kontakt s živým zvířetem je pro ně velkým zážitkem a snáze si pak pamatují informace o ochraně zvířat, které se je snažíme naučit,“ popisuje Stanislav Němec.
Káně vypuštěná v Louňovicích pod Blaníkem měla zlomené křídlo. Podařilo se ji zachránit díky pohotové reakci jejích nálezců a následné odborné péči v záchranné stanici, která trvala dva měsíce. Před vypuštěním se z káně na pár minut stala lektorka environmentální výchovy. Třeba právě díky ní se v budoucnu děti budou chovat tak, aby nedocházelo ke zraňování volně žijících zvířat anebo dokáží nějakému poraněnému zvířeti správně pomoci.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------