Všechny aktuality

I mistr dravec se někdy „utne“

aktuality

12.02.2015

Znáte krahujce obecného? Je to drobný dravec uzpůsobený rychlému manévrování při lovu. Svou kořist, ptáky od velikosti vrabce až po kosy, špačky či dokonce holuby, totiž mnohdy loví v letu skrz koruny stromů a husté keře. I přesto se ale někdy stane, že dravec tvrdě narazí. Nedávno tak jednoho krahujce přijímali do vlašimské zvířecí záchranné stanice.
 
„Naším posledním pacientem byl krahujec obecný z Kamenice nad Lipou.  Lidé jej našli pod stromem, v jehož koruně se zřejmě při lovu nestihl vyhnout větvi a srazil se s ní,“ popisuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Takovéto případy přitom podle něj nejsou ojedinělé. Častěji se však krahujci zraňují o prosklené plochy, jako jsou okna anebo například skleněné autobusové zastávky. Ve skle se totiž zrcadlí krajina a ptáci jej neregistrují jako překážku. Do skleněné tabule pak narazí mnohdy v plné rychlosti.
Někteří ptáci se po nárazu na zemi chvíli vzpamatovávají a pak sami odletí. Po střetu s prosklenou plochou však většinou utrpí těžké poškození mozku a vnitřní zranění. Při nárazu do větví a jiných překážek jim zas hrozí zlomeniny křídel a pařátů.
„Krahujec z Kamenice měl otok na mozku, pořád třepal hlavou a zorničky mu nereagovaly. Byl vysílený a zesláblý. I přes veterinární pomoc se jej nepodařilo zachránit,“ pokračuje Němec.
Nárazům dravců do větví stromů nelze nijak zabránit. Nebezpečné prosklené plochy však můžete snadno zabezpečit jejich pokreslením barevnými motivy či třeba polepením svislými pruhy. Existují i UV samolepky, které se zdají být průhledné, ale ptáci je vidí barevně. Polep skla siluetami dravců je účinný pouze tehdy, je-li na něm siluet hodně a nedaleko od sebe.
„V minulém roce jsme ve stanici ošetřovali hned několik strakapoudů, kteří narazili do oken a skleněných teras. O okna se však zraňovali také kosi, sýkory a další drobní ptáci. Celkem tito ptáci tvořili 11% ze všech zraněných zvířat přijatých v roce 2014. Převážná většina ptáků, kteří narazí do skla, se k nám však nedostane. Na místě uhynou anebo se stávají snadnou kořistí koček,“ upozorňuje na statistiku uplynulého roku Stanislav Němec.
 Věříme, že okna a balkonové dveře vašich domů díky zvýraznění jejich skel například polepy či závěsnými dekoracemi již nemohou ptákům ublížit. Pokud víte o nebezpečných prosklených plochách na veřejných objektech, můžete zkontaktovat majitele či provozovatele stavby a požádat o jejich zabezpečení. Najdete-li zraněného dravce či jiné volně žijící zvíře, zkontaktujte neprodleně záchrannou stanici.
 
 

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------