Všechny aktuality

Krabice není řešení!

aktuality

6.02.2015

„Kam s ním?“ Známá to Nerudovská otázka, která se stále častěji ozývá z pohotovostního telefonu vlašimské Záchranné stanice pro živočichy.  Nálezci koťat, morčat a dalších domácích mazlíčků chycených do krabice a zanechaných u cizích vrat, či hůře v lese či u silnice, chtějí zvířatům pomoci. Sami si je nechat nemohou. Do záchranných stanic ale domácí zvířata nepatří. Kdo se o čtyřnohé bezdomovce tedy postará?
 
„Když nám lidé nahlásí ztraceného kocoura, psa, anebo třeba papouška, požádáme je o jeho popis s fotografií a snažíme se jim pomoci prostřednictvím našeho facebooku a nástěnky u vchodu do naší veterinární ordinace. Pokud nám však volají nálezci opuštěných domácích mazlíčků, které nikdo nehledá, musíme je odkázat na pomoc někoho jiného. Záchranná stanice se specializuje pouze na volně žijící živočichy. Na péči o domácí zvířata není vhodně vybavená a ani na ni nemá zákonná oprávnění,“ popisuje Lucie Bohatá, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Zákonnou povinnost postarat se o opuštěná a toulavá domácí zvířata mají obce a města, na jejichž území bylo zvíře nalezeno. Zvíře lze také předat do nejbližšího útulku. Vědomé opuštění domácího zvířete jeho majitelem se přitom považuje za týrání a je trestné.
„Lidé se na nás často obrací s nálezy koťat, psů pobíhajících u silnice anebo ulétlých andulek a chtějí je k nám dovézt. My je odkazujeme na obecní a městské úřady, či na příslušnou městskou policii, která pro obec mnohdy odchyt těchto zvířat zajišťuje. Ve výjimečných případech můžeme s odchytem pomoci i my. Ale to pouze na žádost a náklady příslušné obce anebo majitele zvířete, který si jej po odchytu převezme opět do své péče,“ vysvětluje Lucie Bohatá.
Exotická zvířata jako například cizokrajní plazi anebo papoušci vypuštění do volné přírody ČR se zde až na výjimečné případy nedokáží uživit anebo uhynou v důsledku nevhodných klimatických podmínek. Toulaví psi však štvou divokou zvěř a ze zdivočelých koček se stávají nebezpeční predátoři volně žijících ptáků, mláďat zajíců a dalších menších druhů zvířat. Právě pokousání psem či kočkou, je jeden z častých příčin zranění pacientů záchranné stanice pro zvířata.
„Než si někdo pořídí domácího mazlíčka, měl by si o něm zjistit základní chovatelské informace a zodpovědně zvážit, zda se o zvíře dokáže správně postarat, aby netrpělo a zároveň aby majiteli nepřerostlo přes hlavu. Především majitelé koček by pak měli zvážit možnost kastrace, aby předešli jejich nekontrolovatelnému množení,“ dodává na závěr Lucie Bohatá.
Pokud již majitelem domácího či exotického zvířete jste a nemůžete mu již nadále zajistit dobré chovatelské podmínky, pak jej předejte do rukou jiného chovatele. Vám by se vyhození z auta či v kartonové krabici také jistě nelíbilo.
                     
Foto: Opuštěný či zatoulaný? V obou případech by se o nalezené štěně měl postarat městský či obecní úřad. (autor: archiv ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------