Všechny aktuality

Když pomoc nepřichází včas

aktuality

28.01.2015

O víkendu vyjížděli ošetřovatelé vlašimské záchranné stanice pro zvířata k poněkud drastickému případu. Na Kutnohorsku byl hlášen nález zhruba dvaceti zimujících netopýrů v dutině skáceného stromu. Po převzetí krabice s odchycenými zvířaty v ní však ošetřovatelé našli pouze doslova dva a půl netopýra!
 
„Pro netopýry jsem jela v sobotu po nahlášení jejich nálezu. Z pána, který mi je předával, však při vyplňování předávacího protokolu vypadlo, že je měl již od úterý,“ popisuje Lucie Bohatá, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Objev netopýrů rezavých zimujících v dutině stromu není ojedinělý. Ve vlašimské stanici o kolonii letounů vyrušenou ze zimního spánku pečovali již dříve. Po zničení zimního úkrytu totiž nejsou probuzení netopýři schopní přemístit se do jiného a bez lidské pomoci by uhynuli hlady a vyčerpáním, anebo by umrzli. Aby však byla zvířata do stanice předávána až po tak dlouhé době od jejich nalezení a v takovémto stavu, to ošetřovatelé nepamatují.
„Hlášeno nám bylo cca 20 probuzených netopýrů. Pán je přesně nepočítal. Odchytil je do krabičky, kde jim nechal škvíru na dýchání. Než nám jejich nález ale nahlásil, tak většina netopýrů škvírou odlezla Bůh ví kam. Když jsem přijela, našla jsem v krabici už jen dva a část těla třetího, který byl zřejmě při kácení přeříznut vejpůl, “ pokračuje mladá ošetřovatelka.
Snaha pomoci se cení. Avšak zvířata nejsou stroje. Nevypnou se a nepočkají, až jim někdo doplní palivo. Kromě vody a vhodného krmení navíc k životu potřebují určité podmínky okolního prostředí, jako například vhodnou teplotu. Ať už tedy nálezce netopýrů nevěnoval jejich záchraně dostatečnou pozornost, anebo prostě jen příliš dlouho hledal, komu je předat, pomoc přišla příliš pozdě.
„Dva netopýři, které jsem přebrala, byli již mrtví. Ti, kterým se povedlo utéci, zřejmě ale také nepřežijí. Umrznou, anebo uhynou vyčerpáním, protože v zimě nenajdou žádnou potravu. Stačilo nám přitom jen zavolat včas a možná by přežili. Kontakt na nás lze snadno nalézt na internetu, kde jsou i kontakty na organizace zabývající se přímo ochranou netopýrů. Spolupracujeme ale také s policií anebo s městskými úřady, kde na nás nálezce zvířat odkazují,“ upozorňuje Lucie Bohatá.
Pozor! Nejen opomenutí základních potřeb nalezeného zvířete, ale také naopak přehnaná péče mu může ublížit. Zvíře můžete zabít například i nevhodně zvolenou potravou. Když proto naleznete zraněné či jinak ohrožené volně žijící zvíře, vždy nejprve ihned volejte odborníkům!
 
 
Foto : Mrtvý netopýr rezavý, kterého v sobotu přebrali ošetřovatelé vlašimské záchranné stanice. (autor: Lucie Bohatá)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------