Všechny aktuality

Ekorada na tento měsíc: Levné zboží příjde vždycky někoho draho

aktuality

19.01.2015

Kdo tedy doplácí na to, že dostáváme tak levné zboží? Zaprvé lidé, kteří pracují v nelidských podmínkách. Zadruhé životního prostředí, jehož spotřeba bývá u mnoha výrobků podhodnocena, nebo není započtena vůbec. Zatřetí ostatní lidé žijící dnes i v budoucnu. Krátká životnost laciných výrobků vede k vyšší produkci odpadů a souběžně k plýtvání cennými zdroji vody, ropy a dalších surovin potřebných pro výrobu. Např. na vypěstování 1 kg bavlny se spotřebuje 10 000 litrů vody. V neposlední řadě také přicházíme o cenné ekosystémy a obyvatelnou krajinu. Bez obojího se rostoucí lidská populace pochopitelně neobejde, a tak jsou nechtěným důsledkem i konflikty a násilí ve světě.
Krátká životnost zboží nutí lidi k jeho častějšímu nákupu. Zejména u potravin pak bývá problém i špatná kvalita. Např. v Číně téměř polovina testovaných společností v minulém roce nesplňovala požadavky, které jsou kladeny na potravinářské firmy v Evropě či v USA. Uvádí to zpráva hongkongské kontrolní společnosti AsiaInspection. Řada zpracovatelů potravin zde vůbec nezná hygienické normy a laboratorní testy prokázaly v potravinách přítomnost pesticidů, antibiotik, těžkých kovů apod.
Hlavně nadnárodní obchodní společnosti tlačí nákupní ceny nízko. Jejich zisky rostou, zatímco konkrétní výrobce získává za svůj produkt velmi málo. Např. z prodejní ceny obuvi vyrobené v Asii dělník dostane pouhá 0,4 %, 12 % představují další výrobní náklady, asi 33 % jde na účet výrobní společnosti, 5 % připadne na transport a daně, 20 % DPH a cca 30 % inkasuje maloobchodník. Pěstitel banánů obdrží v lepším případě pouhá 2 % z ceny banánů, ačkoliv denně pracuje dvanáct hodin atd.
Spotřebitel rozhodující se při nákupu pouze podle ceny tak jistou měrou přispívá k řadě problémů. Jakým způsobem jim ale lze čelit?
 
Rady pro eko-logický přístup
1.   Za každým výrobkem stojí množství surovin, energie a lidské práce. Zacházejte s ním podle toho.
2.   Žádejte po prodejcích důsledné označování země původu zboží. Zákon to vyžaduje.
3.   V obchodech i na trzích žádejte přednostně tuzemské zboží, s delší životností a s nízkou ekologickou stopou. Tím, že místo levného zboží koupíte dražší a kvalitnější můžete přispět k pozitivní změně.
4.   Nakupujte zboží s co nejkratším obchodním řetězcem, např. přímo od producenta. Nestyďte se jednat s obchodníkem o výběru sortimentu. Nemusíte kupovat, co je právě v nabídce – kupujte to, co potřebujete.
5.   Důsledně reklamujte zboží, které je nekvalitní nebo vadné před uplynutím dvouleté záruční lhůty. V případě odmítnutí reklamace prodejcem, se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, Sdružení obrany spotřebitelů nebo spotřebitelskou poradnu (najdete na internetu).
6.   Obecní úřady, školy aj. by měly ctít etický, ekonomický i ekologický aspekt nakupování zboží. Dávají-li tak najevo svůj přístup, ovlivňují tím i chování jiných.
7.   Další užitečné informace najdete např. na http://www.fairtrade.cz,  www.coi.cz, www.asociace-sos.cz nebo v Ekoporadně ČSOP Vlašim.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: