Všechny aktuality

Jak správně topit v kotli?

aktuality

9.01.2015

Nový kotel, pokud je správně provozovaný, vypustí za rok do vzduchu méně než 15 kg prachu. Starý kotel ročně vypustí do ovzduší přibližně 50 až 300 kg prachu. Velmi špatné je kotel na noc naložit a zavřít přívod vzduchu. Zamoří se tak okolí jedovatými produkty nedokonalého spalování. Lepší je přikládat častěji nebo si pořídit moderní kotel, který má automatické plnění a palivo si dávkuje podle potřeby. Pokud pořídíte výkonnější kotel, než potřebujete, nemůžete ho využít hospodárně, bude mít nižší účinnost a větší emise. Nejvýhodnější je, když kotel využívá svůj plný výkon v kombinaci s akumulační nádrží. Mokré dřevo je nevhodné - vysušení spotřebuje energii, což snižuje teplotu a zvyšuje množství škodlivin, které vznikají při nedokonalém spalování. Saze usazené na výměníku brání předávání tepla. Zanesený kotel má nižší účinnost a u znečištěného komína hrozí vzplanutí sazí.
V případě pálení odpadů v kotli neprodukujete jen obtěžující zápach, ale též jedovaté látky. Některé jsou rakovinotvorné, poškozují hormonální a imunitní systém a ovlivňují nervovou soustavu. Vyskytují se i v místnostech, kde se topí - pálením odpadů tedy nejvíce poškodíte sami sebe. Na jedy v ovzduší jsou citlivější děti, těhotné ženy, starší osoby a lidé trpící respiračním onemocněním.
Při pálení dřeva z nábytku nebo natřených prken vyprodukujete asi 50 - 500 krát více dioxinů než při topení čistým palivovým dřívím. Při spalování celobarevných letáků a časopisů se do ovzduší uvolňují těžké kovy z barev, které způsobují vývojové vady a rakovinu. Nápojový karton TETRAPAK je šestivrstvý obal z papíru, hliníku a plastu. Jeho spalováním vznikají chlororganické látky a těžké kovy. Spálením nebezpečných odpadů (baterie, barvy, léky, vyjetý olej) je nezničíte, ale jedovaté látky, které obsahují, uvolníte do vzduchu a následně do půdy.
Pálením PVC vzniká velké množství dioxinů. Pálením polystyrenu (PS) vzniká jedovatý styren, spalováním PET láhví produkujete polyaromatické uhlovodíky atd.
Podle zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší je pálení odpadu v domácnostech zakázáno. Obec může podmínky spalování zpřísnit vlastní vyhláškou.
 
Rady pro eko-logický přístup
1.   Nebuďte lhostejní k sobě ani k svému okolí, zajímejte se o to, co jde z vašeho komína.
2.   Nikdy nespalujte odpadky. Pravidelně čistěte kotel i cesty spalin.
3.   K palivu musí jít vzduch, oheň neduste, přikládejte častěji menší dávku paliva.
4.   Používejte moderní kotle či kamna – jsou výrazně účinnější, méně zatěžují prostředí a počáteční investice se brzy vrátí. Oceníte i komfort snadnější obsluhy.
5.   Nevyhazujte teplo oknem, topte jen tam a tehdy, kdy je to opravdu třeba.
6.   Obecní úřady, školy aj. by měly podporovat hospodárné a ekologicky vhodné způsoby výroby tepla. Dávají tak veřejnosti najevo svoji hospodárnost, péči o životní prostředí a ovlivňují tak i chování jiných.
7.   Tento článek vznikl s využitím informací portálu Ekolist.cz. Další užitečné informace, nejen o vytápění, najdete např. na adrese http://www.podblanickeekocentrum.cz/cs/ekoporadna  či www.ekoporadna.cz/wiki.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie:
Projekt: