Všechny aktuality

Plánujete rekonstrukci? Pozor na okřídlené nájemníky!

aktuality

18.12.2014

Nejednou se stalo, že rekonstrukce domu, chaty, zateplování panelového domu či provádění různých stavebních úprav muselo být pozastaveno kvůli zvířecím nájemníkům. Především netopýrům, rorýsům anebo například jiřičkám. Nepříjemné situaci, beroucí důležitý čas a finance na stavbu, lze přitom předejít vhodným plánováním.
 
„V poslední době se nám hodně rozmnožily telefonáty s dotazy na vhodná opatření k ochraně zvířat či k jejich odlákání v průběhu stavebních úprav. Zima je na plánování rekonstrukcí ideálním obdobím a lidé, kteří při tom myslí i na divoká zvířata, mohou předejít nepříjemným komplikacím,“ uvádí Lucie Bohatá, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Všichni volně žijící živočichové jsou ze zákona chráněni.  Vyšší stupeň ochrany přitom mají ptáci a dále druhy, které doplňující vyhláška řadí mezi ohrožené. Pokud je tedy stavebními pracemi ohrozíte, riskujete pokutu anebo dokonce přerušení stavby. Což je mnohdy hodně nepříjemné.
„Řešili jsme případy, kdy se rorýsi zamotávali do ochranných sítí na lešení panelových domů. Hnízdili totiž ve větracích otvorech ve fasádě a létali sem krmit mláďata. Tyto otvory rádi využívají také netopýři. A to po celý rok. Jednou jsme část netopýří kolonie odchytávali z výtahové šachty, kam netopýři zalezli po té, co správci domu větrací otvory ucpali. Některé jsme přitom nalezli již mrtvé,“ popisuje Lucie Bohatá.
Předcházení takovýmto drastickým situacím nemusí být složité. Mnohdy lidé vůbec netuší, že v domě nebydlí sami. Dle typu stavby lze ale odhadnout, jaké druhy živočichů ji mohou využívat. Pak lze práce posunout na vhodné období roku, předem nainstalovat zábrany proti hnízdění anebo například do projektu rovnou zahrnout následná kompenzační opatření, jako například instalaci budek.
„Když se plánuje rekonstrukce či zateplování budov, které využívají volně žijící živočichové, je potřeba předem požádat o zákonná povolení k zásahu do jejich stanoviště na příslušný odbor životního prostředí. Ohrožené druhy spravuje krajský úřad, ostatní úřad obce s rozšířenou působností. Vydané povolení přitom zahrnuje i podmínky a opatření, za jakých lze stavební práce provést,“ vysvětluje ošetřovatelka z Vlašimi.
Domy, chaty, stodoly, panelové domy a další stavby využívá celá řada zvířecích druhů. Často si jich ani nevšimneme, dokud nás na ně někdo neupozorní. Plánujete-li rekonstrukci, zavolejte do záchranné stanice a poraďte se, jak při ní postupovat. Zvířecí nájemníci mohou být i užiteční. Například ptáci a netopýři loví hmyz. Nepráskejte proto slepě a ve zlosti s telefonem, že u sebe žádná zvířata nechcete. Místo toho je zkuste raději poznat. Dnes jsou již různá řešení, jak s nimi lze bezkonfliktně žít.
 
                      
Foto : Zateplování a rekonstrukce staveb mohou ohrožovat zvířata, která budovy využívají například k hnízdění anebo zimování. (autor: Michala Jakubův)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------