Všechny aktuality

Zazimujte zahradu tak, aby na jaře opět ožila

aktuality

23.10.2014

Trendem moderních zahrad je vytvářet v nich přírodě blízké prvky, které lákají nejrůznější živočichy. Od brouků až po ptáky a savce. Ti zahradu nejen oživí, ale udržují ji zároveň zdravější. Jak ale všem těm zvířátkům, co nám pomáhají hubit škůdce, opylují rostliny anebo prostě jen zahradu okrašlují, pomoci, aby zde v pořádku přečkali zimu?
 
Podzim je čas velkých úklidů zahrad. Naposledy posekat trávu, shrabat listí, spálit suché větve, zakrýt záhony před promrznutím a tak dále a tak dále. Mnohdy si při tom shonu ani neuvědomujeme, že to, co je pro nás odpadem, může být pro zvířata důležité pro přečkání zimy. Navíc můžeme při neopatrnosti svou činností zvířata v zahradě vážně ohrozit.
„Již jsme přijali tři ježky posekané zahradní sekačkou. Bohužel utrpěli moc vážná zranění a nešlo je zachránit,“ uvádí Lucie Bohatá, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi. Dodává při tom, že jsou již i případy popálení ježků.
Zvířata na zimu hledají vhodné úkryty. Hromady větví, suché trávy a listí, rázy dřeva, staré duté stromy, kompost. To vše může posloužit jako zimoviště například ještěrkám, slepýšům, ježkům, netopýrům a samozřejmě také mnoha broukům, pavoukům, a dalším breberkám.
„Při pálení zahradního odpadu byste vždy měli založit ohniště a odpad na něj postupně přikládat. Při překládce můžete narazit na živočichy, které byste při podpálení přímo hromady odpadu upálili za živa. Nejlepší je ale přitom listí, suchou trávu a větve nahrnout ke keřům či někam do zarostlejšího koutu zahrady a tam jej nechat bez dalších zásahů zetlít. Zvířata se v něm mohou bezpečně ukrýt,“ radí Lucie Bohatá.
Pod pařezy anebo u hromady větví a listí můžete také skládat suchý mech vyhrabaný z trávníku. Poslouží dobře jako domek pro slunéčka, která se snaží hledat úkryty v domech. V bytech by kvůli teplu rychle uhynula.
„Podzimní kontrolu a úklid si zaslouží i ptačí budky. Nesmí být rozbité a je dobré z nich vybrat stará hnízda. Přes zimu budky mráz vydezinfikuje. Pozor však na chlupaté návštěvníky. Budky rádi využívají také plši. Pokud na ně narazíte, pak budku nečistěte, abyste jim nezničili útočiště,“ upozorňuje mladá ošetřovatelka.
A nezapomeňte rozhodně také na vodní nádrže. Máte-li zahradní jezírko, které promrzá až ke dnu, je potřeba jej včas vypustit, aby si na jeho dně nehledali zimoviště obojživelníci. Budou si tak moci včas najít vhodnější zimoviště v rybníku či větší vodní nádrži se sedimentem. U nepromrzajících jezírek zajistěte i v průběhu zimy dostatečné okysličování vody například vzduchováním.
 
Už víte jak na to? Až začne mrznout a napadne sníh, pak už jen postačí oprášit krmítka a při pozorování ptačích hodovníků z tepla domova se můžete těšit až spící obyvatele vaší zahrady probudí jaro.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: