Všechny aktuality

Mladou labuť srazily dráty elektrického vedení do rybníka. Na pomoc jí přišli místní obyvatelé.

aktuality

16.10.2014

Ve středu 15. října ošetřovatelé záchranné stanice pro divoká zvířata z Vlašimi odchytávali na Čáslavsku labuť, která nebyla schopná vzlétnout. Poranila se o dráty elektrického vedení. Ty jsou bohužel stále pro ptáky velkou hrozbou.
 
U rybníku Bačůvek v obci Tupadly lidé viděli labuť, která při přistávání na hladinu zavadila o dráty elektrického proudu a spadla do vody. Byla schopná plavat, ale za ostatními labutěmi na vedlejším rybníku už nevzlétla. Svědci této události proto zavolali do vlašimské Záchranné stanice pro živočichy.
„Po nahlášení jsme přijeli labuť odchytit. Nebyla to jednoduchá akce a velký dík patří místním lidem, kteří nám bez okolků pomohli. Neváhali dokonce ani skočit do vody,“ popisuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi.
O dráty elektrického vedení se každoročně poraní stovky až tisíce ptáků. Především dravci, čápi, anebo právě vodní ptáci. Nebezpečí popálení hrozí především po dosednutí na nezabezpečené sloupy. Dále se však ptáci zraňují také právě nárazem do drátů. Ty jsou nebezpečné především vedou-li přes řeky a vodní nádrže anebo tam, kde křižují nezalesněná údolí. Tyto místa totiž ptáci často využívají doslova jako letové koridory.
„Každoročně přijmeme jen do naší záchranné stanice desítky elektřinou popálených ptáků. Především pak v deštivých a mlhavých dnech s horší viditelností. Nejvíce se k nám dostávají poštolky obecné. Zůstává však otázka, kolik proudem poraněných ptáků není lidmi nalezeno. Do péče záchranných stanic se jistě dostává jen nepatrný zlomek případů,“ uvádí Němec.
Labutě jsou poměrně těžkopádní ptáci, kteří nedokáží v letu rychle manévrovat. Drátům se tak hůře vyhýbají. Další velké nebezpečí pro ně představují také troleje nad mosty, které musí nad řekou přeletovat. Stále se přitom hledají způsoby, jak ptáky ochránit. Jedním z nich je zviditelnění drátů závěsnými zvýrazňujícími prvky, například barevnými koulemi. Ty dobře poslouží nejen pro piloty menších letadel, ale na nebezpečnou překážku upozorní právě také ptáky.
„Mladá labuť z Tupadel měla štěstí. Nenašli jsme na ní žádné známky po popálení a ani neutrpěla žádné zlomeniny. Má jen naražené pravé křídlo. Nicméně nemá ještě vyhráno. Drobné popáleniny mnohdy nemusí být na první pohled vůbec znatelné. Projeví se, až když zasažená tkáň začne mokvat a odumírat. Proto budeme labuť pravidelně kontrolovat,“ dodává Stanislav Němec.
Odchycená labuť tedy zůstává v péči záchranné stanice ve Vlašimi. Ale mezitím, co se bude zotavovat, se na daném místě mohou zranit další ptáci. Dráty je potřeba zabezpečit. A s tím můžete pomoci i vy. Nebezpečné úseky vedení a sloupy můžete pomoci mapovat jejich jednoduchým nahlášením. Provozovatelé elektrických vedení mají zákonnou povinnost je proti úrazům ptáků zabezpečit.

Foto: Odchytit poraněnou labuť pomohli místní lidé, kterým za to patří velký dík! Sami to však nikdy nezkoušejte. Labuť je silný pták a dokáže člověka vážně zranit. (autor:archiv ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------