Všechny aktuality

Vyjádření ZO ČSOP Vlašim k záměru „Bioelektrárna Vlašim“

aktuality

15.09.2014

Český svaz ochránců přírody Vlašim zveřejnil své stanovisko k chystanému záměru „Bioelektrárna Vlašim“. Připomínky k dokumentaci o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) byly zaslány na Odbor životního prostředí Krajského úřadu Středočeského kraje.
 
Získávání energie z obnovitelných zdrojů a bioodpadů je třeba podporovat. Nicméně za environmentálně únosný lze tento zdroj považovat pouze pokud zpracovává bioodpad v místě a je na kapacitu místních zdrojů dimenzován.

Již více jak pět let se připravuje stavba bioplynové stanice u Vlašimi. Původním záměrem bylo zpracování místních bioodpadů a bioelektrárna měla odpadním teplem vytápět část sportovního areálu Na Lukách. Za dobu jeho přípravy však bylo postaveno a zprovozněno v okolí  Vlašimi několik jiných bioplynových stanic. Suroviny proto bude třeba dovážet z větších vzdáleností se všemi negativními dopady, vzroste také ekonomický tlak na zvětšení osevních ploch kukuřice v okolí (byť je nyní v dokumentaci kukuřice uvedena s nulovou hodnotou). Zvýšení eroze způsobené nárůstem ploch této širokořádkové plodiny je obecně známé.
 
Jsme přesvědčeni, že o umístění bioplynových stanic v ČR by mělo být rozhodováno především podle dostupnosti zdrojů vhodných organických surovin, zejména bioodpadu. V případě předmětné BPS však není z dokumentace zdroj surovin zřejmý a lze vážně pochybovat o tom, že bude produkován v místě či blízkém okolí a přitom nepůjde o další kukuřičná pole. Nezveřejnění zdrojů z obavy, že by se dodavatelé vstupů stali „terčem nátlaku různých zájmových skupin“ jen tyto pochybnosti umocňuje. Dokumentaci tedy v části B.1.5. považujeme za nedostatečně zpracovanou, neumožňující posouzení záměru.
 
I když je konkrétní lokalita prakticky nekonfliktní z hlediska ochrany přírody a prakticky bez negativních vlivů na dochovaný krajinný ráz, přesto se stavbou nelze souhlasit, dokud nebude prokázáno, že investor má zajištěný dostatek surovin v regionu bez negativních vlivů způsobených nárůstem dopravy či zvýšením osevních ploch kukuřice. Navíc by měl také prokázat schopnost umístění digestátu, jelikož od zemědělců v okolí je nám známo, že s rozvozem digestátu na svá pole nesouhlasí.

Autor: Ing. Pavel Pešout
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------