Všechny aktuality

Nechytejte je! Postavte jim třeba „dům“.

aktuality

4.09.2014

Na sklonku léta se v záchranných stanicích pro zvířata již tradičně rozezvání pohotovostní telefony: „Našli jsme ježečka. Je ještě malinký. Zimu jistě nepřežije. Mohli byste mu pomoci?“ Pracovníci stanic ale radí, neodchytávejte je. Ježci mají ještě spoustu času na to, aby se vykrmili.
 
V Záchranné stanici pro živočichy ve Vlašimi nyní pečují už o 13 ježků. Ti však byli zranění anebo jde o osiřelá mláďata, která se ještě nejsou schopná bez matky sama uživit. Obavy lidí při setkání s pozdními ježčími mláďaty z jejich nedostatečné hmotnosti pro přečkání zimy jsou v září přehnané.
„Při dostatku potravy se někteří ježci rodí ještě na přelomu léta a podzimu. I ti však mají při dobrém počasí velkou šanci na to, aby do zimy vyrostli a nabrali dostatečné tukové zásoby. Odchyt je jen zbytečně stresuje a snaha lidí pomoci jim tak může spíše uškodit,“ vysvětluje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Na podzim ježky potkáváme častěji. Někteří totiž aktivují i v průběhu dne aby našli co nejvíce potravy. Zimu ježci přečkávají zimním spánkem a musí si tak předem vytvořit dostatečnou zásobu energie v podobě tuku. Jak moc „tlustí“ ale musí být?
„Názory na hmotnostní limity ježků pro přežití zimy se mírně různí. My se přikláníme k hranici šest set gramů před začátkem hibernace. Mláďata při narození váží i méně jak padesát gramů. Ježci jsou ale velcí jedlíci a dokáží za týden přibrat i více jak sto gramů. Do začátku zimy se tak snažíme nálezcům zdravých ježků především radit, jak jim pomoci bez toho, aniž by je museli chytat,“ dodává Němec.
Nejlepší pomocí je ježkům zajistit bezpečné a vyhovující podmínky tam, kde žijí. Mnoho ježků zahyne na silnicích anebo například z důvodu otrav pesticidy. To je hlavní nebezpečí, kterému je potřeba vlastní opatrností bránit. Také při sekání zahrad a mezí by měli lidé dávat pozor, aby ježka nezranili. V oplocení zahrad by měli pod ploty ponechávat dostatečné mezery proto, aby mohli ježci procházet za potravou. Důležité je také poskytnout ježkům dostatek úkrytů. V rohu zahrady můžete ponechat hromadu větví, suchého listí anebo se rádi schovávají v mezerách pod rázem dřeva. Existují dokonce i ježčí domečky, které můžete sami vyrobit anebo koupit. Na podzim pak můžete jen tak do zahrady dát misku s kvalitními kočičími granulemi, vařenými kuřecími krky anebo i dětskými piškoty. Rozhodně však ježkům nedávejte mléko. To jim může způsobit značné zažívací potíže.

„Pokud jste našli ježka a nejste si jistí, zda potřebuje pomoc, zavolejte nám. Rádi vám poradíme. Nesnažte se ježkům pomáhat za každou cenu jejich odchycením a zimováním v zajetí. Nejlépe jim je na svobodě,“ radí na závěr Stanislav Němec.
 
 

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------