Všechny aktuality

Aby vaše zahrada ožila

aktuality

16.07.2014

Máte zahradu? Je kouskem přírody anebo připomíná spíše golfové hřiště? „Sterilním“ zahradám s anglickými trávníky zvoní hrana. Trendy jsou přírodě blízké zahrady plné života.
 
Bzukot včel, pestrobarevní motýli, spousta druhů hmyzu, švitořící ptáci, ještěrky vyhřívající se na okrasných zídkách, ježci … Tak vypadá doslova „živá zahrada“. Již dlouho někteří zahrádkáři svou pomoc zvířatům neomezují jen na zimní přikrmování ptáků a vyvěšování budek. Slyšeli jste například o domečku pro hmyz, bylinkové spirále anebo divokém koutku?
 „S rozrůstající se zástavbou se zahrady stávají stále důležitějšími místy pro život mnoha živočichů. Od hmyzu, přes obojživelníky, plazy a ptáky až po savce. Správnou údržbou zahrad tak můžete výrazně podpořit biodiverzitu. Šetrně obhospodařované zahrady jsou navíc mnohem zdravější,“ vysvětluje Lucie Bohatá, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi.
Přilákat do zahrady živočichy přitom není nic těžkého. Nemusíte se navíc vzdávat ani svých estetických nároků. Primárně je důležité upustit od užívání chemických pesticidů, zahradu oplotit tak, aby bylo ohrazení pro živočichy průchodné, a šetrněji hospodařit. Živočichům v zahradě je třeba nabídnout především nejrůznější úkryty a vhodnou potravu.
„Kromě ptačích budek můžete do zahrady rozmístit domečky pro hmyz. Postačí například zavěsit na plot či strom snopek slámy v květináči anebo hranol dřeva s vyvrtanými otvůrky. Tyto úkryty rády využívají například samotářské včely, slunéčka, anebo například škvoři. Včely vám pomohou s opylováním, ostatní zas v boji proti mšicím. Další hmyz přilákáte bohatou květinovou výsadbou či květnatou loukou. Ještěrky a slepýši se rádi vyhřívají na tzv. suchých zídkách, ježci zas vyhledávají úkryty pod hromadami větví či rázem dřeva,“ popisuje Lucie Bohatá.
K výsadbě používejte přednostně původní druhy květin a keřů. Na ty jsou živočichové zvyklí. Tam, kde to lze, trávník s planými květinami nesekejte příliš brzy a nechte jej odkvést. V trávě se množí hmyz. Semena pak sezobou drobní ptáci.  Málo využívanou část zahrady můžete ponechat ladem. Jen do ní přidejte nějaké úkryty, třeba pár kamenů a hromádku větví. Vytvoříte zde tak divoký koutek, kde nebudou živočichové rušeni. A nezapomeňte také na důležitou vodu. Zahradní jezírko přiláká obojživelníky. Ptákům a hmyzu zas dobře poslouží jednoduché napajedlo například z větší keramické misky pod květináč.
„Důležité je zahradu a dům také zabezpečit, aby se zde zvířata nezraňovala. Nádrže na dešťovou vodu by měly být zakryty mřížkou, stejně tak jako komíny anebo okapové svody. Větší prosklené plochy byste měli zviditelnit například polepy, aby do nich nenaráželi ptáci. Bazény, jezírka a další větší vodní plochy je vhodné opatřit napůl splývající dřevěnou deskou, aby mohla do vody spadlá zvířata vyšplhat na břeh. Těsně před sekáním vysoké trávy je dobré pozemek namátkou projít a vyplašit tak zvířata, co se v ní mohou skrývat,“ radí Bohatá.
Typů pro oživení zahrady je celá řada, stejně tak jako rad pro její zabezpečení. Inspirovat se můžete například v expozici paraZOO ve Vlašimi. 2. srpna si zde dokonce můžete sami vyrobit domeček pro hmyz. Oživte svoji zahradu i vy. Bude zdravější, zajímavější a kromě okrasy a prostoru pro pěstování zeleniny vám poslouží také jako skvělá učebnice přírody. Ve správně udržované zahradě stačí jen dobře naslouchat a pozorovat.

Konkrétní rady pro vytvoření živé zahrady naleznete zde.

foto: Michala Jakubův

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie:
Projekt: ------