Všechny aktuality

Ekorada na březen: na plevele bez postřiků

aktuality

19.03.2014

Většina přípravků hubí kromě plevele také další druhy organismů v půdě, čímž přispívají ke ztrátě její úrodnosti. Mnohé pesticidy brzdí činnost bakterií, které jinak přirozeně „hnojí“ půdu dusíkem. Zbytky pesticidů přebývají v potravních řetězcích a hromadí se např. v těle hmyzu, ptáků, šelem i člověka a narušují funkci hormonů. Po použití pesticidů se mnohé škodlivé organismy znovu přemnoží, zatímco jejich přirození nepřátelé bývají vyhubeni.

Např. Roundup je v současnosti nejpoužívanějším chemickým přípravkem k hubení plevelů (herbicidem). To co zde stojí lze obecně vztáhnout i na ostatní postřiky. Je toxický pro pulce, což může být jednou z příčin světového dramatického úbytku obojživelníků. Roundup a geneticky upravené plodiny, které jsou vůči němu odolné, paradoxně přispívají k rozšiřování plevelů, na které Roundup neúčinkuje. Masivní používání přípravku Roundup a jeho metabolity již v poměrně nízkých koncentracích zabíjejí lidské embryonální a pupečníkové a placentární buňky, zvyšuje též riziko rakoviny. Při testování v 18 evropských zemích obsahovala tuto chemikálii moč 45 % dobrovolníků. To upozorňuje na vážné nedostatky kontroly ze strany veřejných orgánů a ukazuje, že tento herbicid je široce nadužíván. Drahé a nereprodukovatelné osivo GM plodin ve spojení s totálním herbicidem je kombinace přímo ďábelská. Se všemi důsledky. Na tuto politiku ekologického hazardu z komerčních důvodů potom doplácíme všichni v podobě kontaminace vod, vymírání neškodných či užitečných druhů organismů a devastace půdy. Je možná nějaká jiná cesta než s pomocí chemických postřiků?

 

Rady pro eko-logický přístup k plevelům:

  1. Pečujte o pozemek průběžně, vlastnictví půdy znamená odpovědnost, citlivý a promyšlený přístup.

  2. V různorodém prostředí s bohatou druhovou rozmanitostí pěstované rostliny méně strádají než v případě monokultury s jedním či dvěma „superplevely“. Čím více doprovodných druhů, tím odolnější jsou rostliny, které pěstujeme, a tím méně naší práce vyžadují.

  3. Nesnažte se o udržení čisté monokultury plodin – je to nepřirozené, náročné a má to mnoho vedlejších škodlivých dopadů. Doprovodné druhy zadržují na pozemku vláhu, hostí mnohé užitečné druhy živočichů, které potlačují škůdce a příznivě ovlivňují život v půdě.

  4. Nepoužívejte herbicidy k hubení plevelů v případech, které lze řešit jinak. Upřednostněte ruční pletí či mechanizované potlačování nežádoucích (plevelných) rostlin. Dobří hospodáři to tak dělali vždy.

  5. Mulčování záhonů nebo zastínění některých ploch (např. cest) je účinná cesta k potlačení plevelů.

  6. Střídání plodin a dodržování jejich nároků na vlastnosti prostředí je nezbytné vždy.

  7. Pěstování více plodin ve směsi má mimo vyšší odolnosti proti škůdcům i mnoho dalších výhod.

  8. Buďte kritičtí k propagaci prodeje pesticidů. Jejich zdravotní riziko či ekologická škodlivost bývá z pochopitelných důvodů umenšována, zatajována, či málo známa. Informujte se nezávisle na prodejci.

  9. Neaplikujte pesticidy v blízkosti cizích pěstebních ploch bez vědomí pěstitelů. Nevědomě mohou sklízet a konzumovat vaším postřikem zasažené plodiny.

  10. Nikdy neaplikujte pesticidy v blízkosti pramenišť, toků či vodních ploch. Odstup má být nejméně 50 metrů. Porušení je trestné podle zákona.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------