Všechny aktuality

Ekorada na únor: Sledujte svůj elektroměr

aktuality

21.02.2014

Světový průměr spotřeby elektrické energie na 1 obyvatele je 2235 kWh ročně , ale v USA je to 12300 kWh, v EU 5800 kWh, v Africe např. jenom 500 kWh. Země OECD, které dnes tvoří asi 16 % světové populace, spotřebují přibližně 60 % světové výroby elektrické energie. Nejméně 2 miliardy lidí na světě nemá přístup k elektřině. Česká republika má o 7 % vyšší spotřebu energie na jednoho obyvatele, než je průměr států EU. Domácnosti v ČR zaplatí ročně asi 20-40 tisíc korun za elektřinu.

Různé předpovědní scénáře (např. Shell, IPCC aj.) se shodují ve třech věcech: 1) pokrytí poptávky po energii bude v budoucnu problém a nacházíme se v přelomovém období; 2) podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu musí stoupat; 3) zastaralé technologie spalující fosilní paliva budou postupně nahrazena bezemisními.

V našich domácnostech spotřebovává elektřinu nejvíce příprava pokrmů (20,7 %), chladící technika (18 %), osvětlení (16,6 %), kancelářská technika (13,7 %), audio a videotechnika (11,3 %) Ve výběru opatření se proto zaměřme hlavně na tyto oblasti.

Vysoká spotřeba elektřiny v domácnosti (a též finanční náklady a zátěž životního prostředí) se dá výrazně snížit pokud budete věnovat pozornost několika klíčovým věcem:

 

Rady pro eko-logické hospodaření s elektřinou v domácnosti:

  1. Upřednostněte manuální či mechanické řešení běžných domácích prací před použitím elektrických spotřebičů. Typicky zbytečný je např. el. kráječ chleba – krájet lze přeci ručně nožem.

  2. Celkově se snažte omezit provoz spotřebičů, zejména přímotopů, fénů, el. sušáren či žehliček.

  3. Přípravu teplé vody je výhodné spojit vytápěním domácnosti, byť jen na část roku.

  4. Myčku i pračku lze napojit na přívod teplé vody. Pokud teplota nepřekročí 60 stupňů, nehrozí jejich poškození a ušetří se elektřina, kterou spotřebovávají pro ohřev vody.

  5. Úsporné, účinné a kvalitní spotřebiče musí postupně nahradit stávající. Při jejich pořizování se řiďte údaji na tzv. energetickém štítku. Vaše investice se mnohokrát vyplatí při jejich provozu.

  6. Žárovka hřeje, zářivka svítí. Efektivní a energeticky úsporné osvětlení vybírejte nejen podle ceny svítidla, ale též podle času potřebném pro rozsvícení, barvy a intenzity světla. Nabídka je rozmanitá, není pravdou, že úsporné zářivky se všechny dlouho rozsvěcují, žlutě a slabě svítí.

  7. Stand-by režimy na televizi, časomíra na mikrovlnné troubě a jiné naprosto zbytečné úniky elektřiny způsobují v součtu značné množství promarněné energie. Totéž platí o stále zapojených adaptérech napětí (např. nabíječky mobilních telefonů). Jednoduchým řešením je centrální vypínání např. pomocí „prodlužovaček“ s vypínačem.

  8. Počítače, tiskárny a další zařízení, která bývají dlouhodobě zapnutá nastavte do úsporného režimu.

  9. Vyberte si dodavatele elektřiny, který vám poskytne mimo dobré ceny i dodávku elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů a podporu při hledání úsporných řešení. V mnoha zemích Evropy je to již běžné.

  10. Podívejte se na další zdroje informací či požádejte o bezplatnou pomoc ekoporadnu - ušetří vám náklady, čas i životní prostředí: www.ekoporadna.cz, http://www.uspornespotrebice.cz, http://www.nechciplatit.cz, http://www.zelenadomacnost.com, http://www.srovnejenergie.cz, http://www.nano-energies.cz.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie:
Projekt: ------