Všechny aktuality

Starosta Pelhřimova vypustil zpět do přírody uzdraveného dravce

aktuality

13.02.2014

Ve středu 12. února starosta Pelhřimova, pan Leopold Bambula, spolu se studenty pelhřimovského gymnázia vypustil vyléčenou káni lesní. Osobně se tak zapojil do jedné z činností vlašimské záchranné stanice pro volně žijící živočichy, kterou Město Pelhřimov již několik let podporuje.
 
„Tuto káni jsme přijali pár dní před koncem minulého roku z blízkosti obce Polesí. Byla sražena automobilem, jehož řidič nám ji osobně přivezl. Zřejmě právě díky jeho rychlé reakci se nám ji podařilo zachránit,“ popisuje Petr Švingr, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Káně lesní jsou jedním z našich nejběžnějších druhů dravců. Nyní v zimě je můžete snadno zahlédnout na polích a loukách, jak číhají na hlodavce. Bohužel se často zdržují také v blízkosti silnic. Zde hodují na mršinách, v době vysoké sněhové pokrývky využívají k lovu holé vozovky, anebo je k nim jednoduše láká nabídka vyvýšeného posedu. Krom alejí kolem cest, nadzemních vedení elektrického proudu, pár zarostlých mezí a zřídka v lánech polí a luk roztroušených solitérních stromů moc jiných možností lovecké vyhlídky již bohužel nemají. Střet s dopravou je tak u kání jedním z nejčastějších příčin zranění.
Vypouštěná káně byla do stanice přijata otřesená a v šoku. Naštěstí neměla vážné poranění hlavy ani komplikované zlomeniny křídel. Po veterinárním ošetření a několika dnech postupného rozkrmování tak mohla být přemístěna do rozletové voliéry a nyní vrácena zpět do přírody. K vypouštění byl jako dík za dlouholetou podporu zvířecí záchranné stanice ve Vlašimi přizván starosta Pelhřimova, pan Leopold Bambula, a v rámci ekovýchovy jej doprovodili i studenti pelhřimovského gymnázia. Ti se tak mohli názorně seznámit s možností záchrany zraněných volně žijících živočichů a navíc si zblízka prohlédnout tohoto krásného dravce.
Vzdělávání dětí a široké veřejnosti je jedním z nejdůležitějších pilířů ochrany živočichů. Předcházet jejich zraňování v důsledku lidské činnosti může každý z nás. „Nejen káním, ale i dalším dravcům mohou lidé pomoci například zatloukáním dravčích posedů, takzvaných berliček, na okraje polí a do míst, kde nemají dravci možnost jiné vyhlídky. Výborné je také vysazování polních sadů. Mnohým druhům dravců se z vyvýšeného posedu dobře loví. Vy jim pomůžete snáze najít potravu a oni se vám odvděčí nižší početností hlodavců na Vámi obhospodařovaném pozemku,“ dodává Petr Švingr.
Dravce tak můžete využít jako přirozenou biologickou ochranu úrody. Více stromů v krajině a nabídka dalších možných posedů může navíc snížit riziko popálení dravců proudem vysokého napětí, na jehož konzole mnohdy dosedají.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: