Všechny aktuality

Nahlédněte do zákulisí záchrany divokých zvířat

aktuality

10.01.2014

Víte jak nakrmit zesláblého ježka, jak se léčí zlomenina křídla poštolky, anebo například na co si dát pozor při odchytu labutě? Seznamte se se zvířaty z naší přírody zblízka a rozšiřte si o nich praktické znalosti. Vyzkoušejte si práci ošetřovatele zvířat v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim.
 
Práce ošetřovatele zvířat v záchranné stanici je velmi různorodá a zajímavá, avšak také mnohdy těžká a časově náročná. Ve vlašimské záchranné stanici tak vítají pomoc praktikantů a dobrovolníků. Za poslední dva roky se jich zde vystřídalo bezmála sto. Stanice zajišťuje odborné praxe pro studenty veterinárního oboru Střední zemědělské školy v Benešově a spolupracuje již řadu let také se Střední zemědělskou školou v Kostelci nad Orlicí. Především v letních měsících zde pak pomáhají také studenti vysokých škol a dobrovolníci z řad široké veřejnosti.
„Praktikanti a dobrovolníci nám pomáhají především s krmením zvířat a úklidem léčebných prostor. Dále se účastní také odchytů zvířecích pacientů, někteří asistují při veterinárních ošetřeních a v neposlední řadě bývají přítomni u vypouštění uzdravených zvířat,“ popisuje náplň práce pomocníků vlašimské stanice její vedoucí Stanislav Němec. Na jaře a v létě zde pečují především o osiřelá či zraněná mláďata, v zimě zase mezi pacienty převládají zpravidla ježci a netopýři.  Příjem pacientů je ale náhodný a nikdy se předem nedá naplánovat, jaká zvířata se praktikantům poštěstí ve stanici potkat.
„Nejčastěji pečujeme o poštolky, káně, rorýse, drobné pěvce anebo například o ježky.  Pomocníci se zde ale mohou setkat také s například s různými druhy sov, labutěmi, vydrami, kunami anebo srnčaty. Odchytávali jsme dokonce i rysa, léčili jsme tu včelojedy, sluku, ostříže, dudka chocholatého, bukače velkého a řadu dalších druhů, se kterými se v přírodě setkáte jen zřídka. Občas jsme voláni i k hadům, na jaře zabezpečujeme ochranu obojživelníků v průběhu jarního tahu, realizujeme záchranné transfery škeblí a raků z vypouštěných vodních nádrží. Je toho opravdu mnoho,“ pokračuje Stanislav Němec.
Zájem o praxe ve stanici je velký, především v průběhu léta. Již nyní jsou některé prázdninové termíny zamluveny. Naopak v zimních měsících je o pomocníky nouze. Pokud máte chuť zapojit se do činnosti Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim, a poznat ji blíže než jen z jejích internetových stránek a tiskových zpráv, můžete na praxi nastoupit třeba hned. Stačí kontaktovat vedoucího stanice a domluvit se na podrobnostech.
„Preferujeme delší dobu trvání praxí, minimálně týden. Máme tu však také pomocnici, která přijíždí pomoci pouze na 1 den, zato opakovaně. Vždy záleží na individuální domluvě a zápalu zájemců o praxi,“ dodává Stanislav Němec a na závěr děkuje všem, kteří ve stanici již pomáhali anebo opakovaně pomáhají. Bez nich by pracovní den ošetřovatelů mnohdy nikdy nekončil.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------