Všechny aktuality

Bude teplo nebo mráz?

aktuality

8.01.2014

Na Vánoce bez sněhu jsme již poměrně zvyklí. Aby však počasí prvních dnů nového roku připomínalo spíše počátek teplého slunečného jara je bezesporu velkým překvapením. Někteří lidé se radují, že nemusí prohazovat chodníky a ušetří na topení, ale co na takto nezvykle teplou zimu zvířata?

„Mnohým zvířatům, především těm býložravým, teplá zima spíše prospívá. Mají dostatek potravy a nemusí vynakládat energii na udržování tělesné teploty a namáhavý pohyb závějemi. Problémy však mohou mít zvířata trávící zimu zimním spánkem, „ uvádí Petr Švingr ze Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi. Náhlý nárůst příjmu „probuzených zimních spáčů“ zde zatím ale nezaznamenali. Na Nový rok přijali pouze jednoho ježka, jinak dvě zraněné káně, žlunu a sojku. Ani telefonické dotazy ohledně nálezů aktivních netopýrů nejsou častější než v minulých letech.
„Je to překvapivé, že nám ohledně nálezu probuzených hibernantů nikdo nevolá. Zdraví ježci si i v tomto období mohou nalézt potravu a při poklesu teploty opět usnout. Problém ale mohou mít netopýři, kteří jsou závislí na hmyzu. Ten v tomto období neuloví a tak mohou hynout vyčerpáním,“ pokračuje mladý vlašimský ochranář.
Pokud naleznete zvířata, která by v zimě měla spát, a nejste si jistí, zda potřebují pomoc či nikoli, zavolejte do Záchranné stanice pro živočichy, kde vám ochotně poradí. Ježkům, kteří nejsou příliš malí, zranění anebo vyhublí, lze například pomoci pouze nabídnutím vhodné potravy. Nepřenášejte je od místa nálezu, aby byly v blízkosti známých úkrytů a nekrmte je mlékem, které jim může způsobit zažívací problémy. Pokud však najdete netopýra, je vhodnější jej předat do záchranné stanice. Zde jej dokrmí a poskytnou mu azyl až do jara, kdy se již bude moci v přírodě opět sám uživit.
„Biorytmy zvířat jsou naštěstí řízeny nejen teplotou, ale také délkou světelného dne, a tak toto jarní počasí by u zvířat nemělo kromě probouzení ze zimního spánku masivně vyvolat i další typicky jarní chování, hnízdění. I když ani to není bohužel vyloučené. Vysoké teploty mají však vliv na snazší šíření parazitů a nákaz. Zatímco myslivecké krmelce zvěř nyní příliš nenavštěvuje, ptačí krmítka jsou pro mnohé ptáky stále lákavým přilepšením. Aby si z nich kromě potravy neodnesly také vážnou nemoc, měli by lidé krmítka častěji čistit. Především od trusu. Tam, kde mají dostatek přirozené potravy, je lepší v těchto teplých dnech krmítka zcela odstranit, aby se zde ptáci neshlukovali a nešířili mezi sebou nákazy, „ radí Petr Švingr.
Snad se počasí brzy umoudří a nastane zima, na jakou jsme my i zvířata zvyklí. Pokud bude teplé počasí přetrvávat a mrazy a sněhové vánice přijdou až na jaře, budou mít divoká zvířata problémy odchovat mláďata.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------